Globi

Foto/ Funerali i rabinit në Izrael shokon botën

Shkruar nga Liberale
Foto/ Funerali i rabinit në Izrael shokon botën

Mijëra izraelitë ultra-ortodoksë morën pjesë në funeralin e një rabini të shquar në Jerusalem, duke shkelur masat anticovid kundër grumbullimeve të mëdha në Izrael.

Imazhe, që bota i kishte harruar që pas rënies së pandemisë, janë shfaqur së fundmi nga funerali i Meshulam Soloveitchik, i cili vdiq në moshën 99-vjeçare, pasi ishte infektuar kohët e fundit nga koronavirusi.

Ngjarja e fundit është komentuar nga mediat si një “minë” ndaj procesit agresiv të vaksinimit që është duke aplikuar Izraeli, i cili është shteti me numrin më të lartë të të vaksinuarve në bazë të popullsisë.

Masat e vendosura ndaj pandemisë nuk lejojnë grumbullimin e më shumë se 10 personave në Izrael, por jashtë shtëpisë së rabinit që humbi jetën nga koronavirusi janë parë me mijëra persona. Pjesa më e madhe të pranishmëve nuk mbanin as maskë.

Alon Halfon, një zyrtar i policisë së Jeruzalemit, i tha Kanalit 13 TV se policia nuk kishte zgjedhje tjetër përveç se të lejonte që procesi masiv për Soloveitchik të vazhdonte. Ai tha se veprimi i policisë kishte ndihmuar në uljen e numrit të turmës dhe se rreth 100 ndëshkime ishin lëshuar për shkelje shëndetësore. Por në një mjedis kaq të dendur të mbushur, me fëmijë në mes të turmës, përpjekja për të shpërndarë turmën do të kishte qenë "e rrezikshme".

Ministria e Shëndetësisë e Izraelit ka regjistruar mbi 640,000 raste të konfirmuara të koronavirusit dhe të paktën 4,745 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

Izraeli kohët e fundit ka mesatarisht mbi 6,000 raste të konfirmuara të koronavirusit çdo ditë, një nga nivelet më të larta të infeksionit në botën në zhvillim. Në të njëjtën kohë, Izraeli ka vaksinuar mbi 3 milion qytetarë të tij, gjithashtu një nga nivelet më të larta për frymë në botë .

[gallery columns="1" size="full" gss="1" ids="1182085,1182084,1182083,1182082,1182081,1182080,1182079,1182078,1182077,1182076"]

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH