Aktualitet

FOTO E DITËS: Zelenskiy i Ukrainës, në një bisedë 'të sinqertë' me Orban të Hungarisë

Shkruar nga Liberale
FOTO E DITËS: Zelenskiy i Ukrainës, në një bisedë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha se pati një bisedë "të sinqertë" me kryeministrin hungarez Viktor Orban në margjinat e inaugurimit të presidentit argjentinas Javier Milei të dielën.

"U tregua sa më i sinqertë që të ishte e mundur - dhe padyshim, kishte të bënte me çështjet tona evropiane," tha Zelenskiy në adresë të videos së postuar në kanalin Telegram të hënën.

Takimi në fakt u zhvillua në një sfond tensionesh dhe kërcënimit të Orban për të bllokuar sa më shumë mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian për Kievin, si dhe kundërshtimit të tij për hyrjen e Ukrainës në bllok.

Shefi i shtypit i Orban, Bertalan Havasi konfirmoi për Reuters takimin, në një email por nuk sqaronte nëse udhëheqësi hungarez do të vazhdonte të kundërshtonte hyrjen e Ukrainës në Bashkimin Evropian.

Një videon e kanalit YouTube të Senatit argjentinas tregohej Zelenskiy dhe Orban duke biseduar për rreth 20 sekonda teksa ndodheshin mes të ftuarve të tjerë, në parlamentin argjentinas, përpara një samiti të BE-së që do të mbahet më 14-15 dhjetor. Samiti do të vendosë nëse do të fillojnë bisedimet e anëtarësimit me Ukrainën, por edhe me vendet e tjera kandidate që i kanë çelur negociatat, përfshirë Shqipërinë.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH