Globi

FOTO E DITËS: Momente argëtuese me elefantët e vegjël, fakte që nuk i dinit për këto kafshë "lozonjare"

Shkruar nga Liberale
FOTO E DITËS: Momente argëtuese me elefantët e vegjël, fakte

Elefantët janë specie në zhdukje pasi gjuetia pa leje dhe humbja e habitatit e kanë shkatërruar plotësisht këtë familje gjitarësh.

Në një video të ngarkuar javën e kaluar nga llogaria e kopshtit zoologjik Fort Worth (@ fortworthzoo ) në Teksas, ne shohim një elefant të vogël aziatik, i quajtur Travis, duke u përpjekur të ecë mbi baltë dhe që pengohet disa herë.

Këto janë krijesa jashtëzakonisht lozonjare dhe inteligjente, me një sens të mprehtë humori. Në njërën prej videove shohim njërin prej tyre teksa ndërpret dhe shqetëson një gazetar që tenton të raportojë.

Gazetari vazhdon të flasë në mikrofon pa lëvizur ndërsa elefanti ngacmon veshët dhe kokën derisa i “kap” hundën dhe gazetarin e kap e qeshura.

Në video të tjera, foshnjat e elefantëve rrëshqasin dhe zhyten në baltë duke pritur ndihmën e nënës së tyre, përqafojnë kujdestarët e tyre dhe flenë të qetë derisa dikush t'i shtyjë ato.

Le të shohim disa fakte argëtuese që mund të mos i dini për elefantët dhe elefantët e vegjël:

● Shumica lindin gjatë natës.

● Janë shumë të lidhur me nënën e tyre, i qëndrojnë pranë në muajt e parë të jetës dhe e pinë qumështin e saj për rreth dy vjet, ndonjëherë edhe më shumë.

● Një foshnjë elefant mund të thithë proboscisin e tij për të qetësuar veten kur nuk është duke ushqyer. E vërteta është se në fillim foshnjat e elefantëve nuk ndjehen rehat me proboscisin e tyre. Ata mund ta shtyjnë atë përpara dhe mbrapa ose edhe të pengohen mbi të.

● Elefantët janë shumë të dashur dhe të ndjeshëm. Nëse një foshnjë elefant ankohet për diçka, e gjithë familja do të nxitojë ta qetësojë atë.

● Periudha e shtatzënisë së një elefanti femër zgjat 18-22 muaj.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH