Globi

FOTO E DITËS: Babi është këtu me ty! 15-vjeçarja nxirret e pajetë nga rrënojat

Shkruar nga Liberale

“Zoti është i madh dhe jeta do të triumfojë.

Babai është këtu me ty. Pamje rrëqethëse vijnë nga zonat e shkatërruara të tërmetit tragjik. Babai mban dorën e vajzës së tij 15-vjeçare të vdekur e të shtypur nën rrënoja, mes frikës së autoriteteve se mijëra fëmijë janë në mesin e “deri në 20,000” të vrarëve në fatkeqësinë e tërmetit Turqi-Siri.

Një baba i pikëlluar është fotografuar duke mbajtur dorën e vajzës së tij 15-vjeçare, e cila u shtyp për vdekje nën rrënojat e një ndërtese në Turqi, e cila së bashku me Sirinë është tronditur nga një fatkeqësi katastrofike tërmeti.

Në një tjetër ngjarje dramatike, por me fund të lumtur, ekipet e shpëtimit në Siri nxjerrin të gjallë këtë vogëlushe nga rrënojat, në Jindires. Me një fytyrë qartësisht të tronditur, ajo është e mbuluar nga pluhuri, ndërsa trupin e ka të zhytur nën rrënojat e ndërtesës së shembur.

Por fatmirësisht, ashtu siç raporton dhe Reuters, ajo nuk kishte pësuar dëmtime të rënda. Në video shihet teksa një prej shpëtimtarëve gërmon me duar derisa arrin që ta nxjerrë fëmijën jashtë.

Ekipet e shpëtim-kërkimit në Siri e Turqi vijojnë të punojnë intenvisisht për të shpëtuar sa më shumë jetë të jetë e mundur, pas tërmetit vdekjeprurës të mëngjesit të së hënës

UNICEF thotë se ka frikë se vajza 15 vjeçare mund të jetë një nga mijëra fëmijët e vrarë në krizën që po shpaloset, me më shumë se 5,100 vdekje të konfirmuara deri më tani në të dy vendet. Dhjetëra të tjerë janë bllokuar në rrënojat e shtëpive të tyre të shkatërruara.

Dy tërmete të mëdha goditën rajonin dje, pasuar nga një tërmet me magnitudë 5.8 të martën në mëngjes, ndërsa përpjekjet e shpëtimit për të shpëtuar të mbijetuarit e bllokuar vazhduan, disa prej të cilëve kanë dërguar video dhe shënime zanore nga kufijtë e tyre duke lutur për ndihmë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH