Kryesore

Foto/ Bejruti ‘si një zonë lufte’ pas shpërthimit vdekjeprurës

               Publikuar në : 14:08 - 05/08/20 liberale

Punëtorët libanez po gërmojnë nëpër rrënoja duke kërkuar të mbijetuar nga shpërthimi të fuqishëm të depove që tronditi kryeqytetin, Bejrut, duke vrarë 100 njerëz dhe duke plagosur gati 4,000 në një tarifë që zyrtarët presin të ngrihen.

Shpërthimi i së martës në depot e portit që ruan materiale shumë eksplozive ishte më i fuqishmi në vite në Bejrut, duke u tërhequr tashmë nga një krizë ekonomike dhe një rritje e infeksioneve koronavirus.

“Eshtë si një zonë lufte. Unë jam pa fjalë”, tha kryetari i bashkisë së Beirut, Jamal Itani, për agjencinë e lajmeve Reuters ndërsa inspektoi dëmin të mërkurën që ai vlerësoi se do të kushtojë miliarda dollarë. “Kjo është një katastrofë për Bejrutin dhe Libanin”.

Kreu i Kryqit të Kuq të Libanit, George Kettani, tha se të paktën 100 njerëz ishin vrarë. “Ne jemi ende duke kontrolluar zonën. Ende mund të ketë viktima. Shpresoj që jo”, tha ai.

“Shpërthimi më shpërtheu me metra larg. Unë isha në një gjendje të keqe dhe isha i mbuluar me të gjithë gjak. Ai solli përsëri vizionin e një shpërthimi tjetër që kam parë kundër ambasadës amerikane në vitin 1983“, tha Huda Baroudi, një projektues në Bejrut.

Kryeministri Hassan Diab premtoi se do të kishte përgjegjësi për shpërthimin në “depo të rrezikshme”, duke shtuar “ata që përgjegjës do të paguajnë çmimin”./Gazeta Liberale

<
>
A general view shows the damage near the site of Tuesday's blast in Beirut's port area Lebanon Explosion A general view shows the aftermath at the site of Tuesday's blast in Beirut's port area LEBANON-BLAST 2f52db7b0e234a4482f0f8944bc7e912_8 7dd8b822b21b46199a6720311480d7da_8 A man inspects the damage following Tuesday's blast in Beirut's port area A man pushes a stroller with a child past a damaged vehicle near the site of Tuesday's blast in Beirut's port area Protective gloves are scattered at a damaged hospital following Tuesday's blast in Beirut 4327b6c3dd514a5d84ebae90ae126891_8 LEBANON-BLAST

Tags: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back