Globi

Foto/ 300 deputetët e dalë nga zgjedhjet e 25 qershorit ulen në parlamentin grek, bëjnë betimin fetar

Shkruar nga Liberale
Foto/ 300 deputetët e dalë nga zgjedhjet e 25 qershorit ulen në

Në prani të Presidentes së Republikës së Greqisë, Katerina Sakellaropoulou, pas para mesditës përfundoi betimi i deputetëve të dalë nga zgjedhjet kombëtare të 25 qershorit.

Në zgjedhjet e fundit, 8 parti tejkaluan pragun e 3% dhe  hynë në Kuvend. N.D. me 158 deputetë, SYRIZA-P.S. me 47, Lëvizja PASOK-Ndryshim me 32, KKE me 21, Spartanët me 12, Zgjidhja Helene me 12, Lëvizja Demokratike Patriotike – Fitorja me 10 dhe Lëvizja për Liri me 8 deputetë.

Mbledhja solemne filloi me shenjtërimin e kryer nga Kryepeshkopi i Athinës dhe i gjithë Greqisë, Ieronymos. Më pas, deputetët bënë betimin e parashikuar nga Kushtetuta, sipas llojit të fesë së çdo deputeti, ose një betim politik.

Pas betimit, deputetët nënshkruan protokollin përkatës të betimit dhe morën një dosje informacioni që përfshinte ndër të tjera Kushtetutën dhe Rregulloren e Kuvendit.

Nesër të martën, në orën 12:00, bëhet zgjedhja e kryetarit të Kuvendit, si dhe tre nënkryetarëve, dy dekanëve dhe katër sekretarëve nga grupi i parë parlamentar në pushtet, një nënkryetar, një dekan dhe një sekretar i caktuar nga grupi i dytë parlamentar në pushtet, një nënkryetar dhe një sekretar nga grupi i tretë më i fuqishëm parlamentar, si dhe një nënkryetar nga secili prej grupeve të mbetura parlamentare.

[gallery columns="1" size="full" ids="1367575,1367574,1367573,1367571"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH