Aktualitet

Flitet për 100 fëmijë të mbyllur në anije/ Dëshmitë tronditëse të mjekëve për të mbijetuarit, të afërmit i kërkojnë me foto

Shkruar nga Liberale

Momente dramatike po shpalosen në portin e Kalamatës ku ndodhen të mbijetuarit e mbytjes së anijes në Pylos kur një anije peshkimi me emigrantë u mbyt në ujërat ndërkombëtare herët të mërkurën.

Pak para orës 23:00 të së mërkurës mbrëma, një mjet lundrues në det të hapur i Rojës Bregdetare ka lundruar në portin e Kalamatës, duke mbajtur kufoma.

Deri më tani janë gjetur 78 të vdekur, ndërsa 104 janë emigrantët që janë shpëtuar nga anija plot me njerëz, siç rezultoi nga fotot që kanë parë dritën e diellit. Sipas kryebashkiakut të Kalamatës, të shpëtuarit janë të moshës 16-41 vjeç.

Por, fakti që prej pasdites së djeshme nuk ka asnjë progres në hetimet, i shqetëson autoritetet. Siç theksojnë për protothema.gr zyrtarë të Rojës Bregdetare, numri i saktë i pasagjerëve do të jetë i vështirë të përcaktohet me saktësi edhe pas marrjes së deklaratave nga të shpëtuarit.

Dëshmia e 100 fëmijëve në strehë

Tronditëse janë në të njëjtën kohë dëshmitë e të mbijetuarve, të cilët u thanë mjekëve të spitalit të Kalamatës se ndodheshin rreth 100 fëmijë në gropat e varkës që u mbyt në pjesën më të thellë të Mesdheut, rreth 5000 metra.

“U emocionova kur ua dhashë celularin për të folur me familjen e tyre në Egjipt”, tha fillimisht doktori, ndërsa më pas për mundësinë që në strehë kishte fëmijë dhe gra tha: “E pyeta një pacient dhe ai foli për një numër të madh fëmijësh, rreth 100”.

Të afërmit kërkojnë njerëzit e tyre me foto

Siç tha mjeku kardiolog, drejtor i Klinikës së Kardiologjisë të Spitalit të Kalamatës, në spitalin e Kalamatës deri më tani po trajtohen 30 refugjatë dhe emigrantë dhe gjendja e tyre është relativisht e mirë.

“Problemet e tyre janë nën kontroll. Disa kanë pneumoni, disa të tjerë kanë paralizë totale, disa të tjerë kanë probleme të ndryshme sepse kanë marrë pneumoni aspirative. Problemet e tyre janë të pritshme, me atë që njerëzit kanë nxjerrë. Kryesisht problemi i tyre psikologjik është problemi i madh dhe ajo që kërkojnë me ankth është të komunikojnë me të afërmit e tyre”, theksoi z.Makaris.

Ai i cilësoi si tronditëse mesazhet që merr në celularin e tij nga të afërmit që po kërkojnë në bordin e anijes së peshkimit. Disa i dërgojnë foto dhe i japin informacione duke e pyetur nëse e ka parë të afërmin që kërkojnë. Në të njëjtën kohë, ai merr telefonata të vazhdueshme nga numra të panjohur që telefonojnë nga vende si Siria dhe Pakistani, nga njerëz që shqetësohen për fatin e tyre. "Ata më kanë dërguar fotografi" duke pyetur "nëse i kemi parë".

“Njerëzit ishin të shokuar, ne po shikonim çështjen e tyre mjekësore, po përpiqeshim të komunikonim përmes një aplikacioni celular sepse ata nuk flisnin gjuhë tjetër përveç arabishtes, kështu që po u kërkonim atyre të na jepnin disa informacione përmes aplikacionit nëse kanë dhimbje, vështirësi me frymëmarrjen, si ndihen, nëse kanë të ftohtë. Disa kishin hipotermi, por në përgjithësi gjendja e tyre është e qëndrueshme dhe e kontrolluar”, tha ai, duke shtuar se duhet të dërgohen urgjentisht përkthyes që dinë arabisht për të komunikuar me njerëzit.

Nga ana e tyre, një shpëtimtar vullnetar i Kryqit të Kuq Helen tha se shumica e të shpëtuarve janë të shokuar dhe konfuz.

“Shumica e këtyre njerëzve janë të hutuar, janë të shokuar, kanë humbur të dashurit, kanë kaluar disa ditë në ujë, duke luftuar për të udhëtuar. Ne nuk donim t'i ngarkonim ata. Ajo që kemi dashur është që të kujdesemi fizikisht dhe mendërisht për ta që t'i lehtësojmë sa më shumë që edhe këta persona të ndihen sa më mirë në dhimbjen që po jetojnë”, tha ai.

“Anija kishte mjaft njerëz, informacioni i është dhënë tashmë rojes bregdetare dhe policisë, fatkeqësisht kishte shumë persona të bllokuar. Informacionet që kemi janë se brenda varkës ka pasur shumë njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë”, theksoi Dimitris, shpëtimtar i Kryqit të Kuq Helen.

“Dikush më kapi dorën dhe më tha se po priste familjen e tij”

Duke folur për MEGA-n, Kostas Katsaros, drejtor i Rajonit të 10-të të EKAV-it, ka përshkruar momentet e para të mbërritjes së të shpëtuarve në portin e Kalamatës. Paniku dhe tronditja ishin skalitur në fytyrat e tyre, ndërsa komunikimi mes emigrantëve dhe shpëtimtarëve ishte i vështirë.

“Kemi marrë thirrjen e parë për të marrë katër shpëtimtarët që mbërritën në Super Puma në aeroportin e Kalamatës. Më pas, personat e shpëtuar që zbritën në portin e Kalamatës ishin 100 persona, të gjithë burra”.

“Njerëzit ishin të frikësuar. Nuk mund të thonim shumë. Ne kishim një përkthyes sepse shumë prej tyre nuk dinin gjuhën angleze dhe komunikimi me ta ishte i vështirë për ta për të na përshkruar situatën sa më mirë që të mund t'i ndihmonim dhe t'u jepnim ndihmën e parë”, tha ai.

Ankthi i të shpëtuarve për njerëzit e tyre, të cilët nuk janë gjetur, është tronditës. “Një person më kapi dorën dhe më tha ‘Po pres familjen time’. Ai ishte brenda në anije... Një person i dytë më pyeti për gruan e tij, asgjë tjetër”, tha Kostas Katsaros. Me kalimin e orëve, shpresat për të gjetur të mbijetuar të tjerë po pakësohen, pasi siç theksoi zoti Katsaros, asnjë nga 104 të mbijetuarit që mbërritën në portin e Kalamatës nuk kishte veshur jelek shpëtimi./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH