Aktualitet

Flakët "përpijnë" 30 hektarë ullishte në Lushnje

Shkruar nga Liberale
Flakët "përpijnë" 30 hektarë ullishte në

Një zjarr i madh i rënë në kodrat e Lushnjes, ka përfshirë 30 hektarë me ullishte. Zjarri i ndihmuar nga era e fortë po viojn të përhapet akoma.

Megjithë ndërhyrjen e zjarrfikësve nga Fieri, Lushnja dhe Rrogozhina, mungesa e rrugëve dhe terreni i thyer nuk lejojnë afrimin e mjeteve me ujë të shkojnë tek vatrat e zjarrit.

Forcat zjarrfikëse, së bashku me banorë të zonës po mundohen të shuajnë flakët me mjete rrethanore.

Flakët e zjarrit nuk rrezikojnë banesa apo objekte të tjera pasi vatrat e zjarrit janë larg qendrave të banuara. Një vatër me përmasa të mëdha ka qenë në fshatin Thanasaj ku u dogjën rreth 15 hektarë ullishte. Policia dhe grupi hetimor, përveçse ndihmojnë në shuarjen e zjarrit po punojnë për të zbardhur zjarrvënien e cila mendohet të jetë e qëllimshme.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH