Arte

Festivali “Verdi” vjen në Shqipëri!

Shkruar nga Liberale
Festivali “Verdi” vjen në Shqipëri!

Për herë të parë në historinë e tij më shumë se njëzetvjeçare, Festivali “Verdi” kalon kufijtë: falë një marrëveshjeje me Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit të Shqipërisë, nga 31 maji deri më 4 qershor do të inaugurohet projekti, i ndërmarrë para pandemisë, i cili do të vërë në skenë operën “Një top i maskuar”, vepër e vitit 1913 nga Giuseppe Carmignani, ndërsa aktiviteti do të sjellë muzikën e Giuseppe Verdit në sheshet, parqet dhe rrugët e qytetit.

Nisma, e cila është pjesë e Javës së Kulturës Italiane (1-7 Qershor), realizohet me bashkëpunimin e Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë, Ambasadës Italiane në Tiranë, Institutit Italian të Kulturës në Tiranë, Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit të Shqipërisë.

“Një top i maskuar” ka debutuar në Tiranë më 1 qershor në orën 19:00 (kopje më 2, 3 dhe 4) të vitit 1913, skenat e të cilit të pikturuara në letër janë rikthyer në jetë pas punës restauruese të kuruar nga Rinaldo Rinaldi. Shfaqja shikon regjinë e Marina Bianchi dhe regjinë e Deniola Kuraja në krye të artistëve dhe Orkestrës dhe Korit të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit të Shqipërisë.

Nga data 31 maj deri më 4 qershor, fryma festive, gjithëpërfshirëse, multidisiplinare e “Verdi Off” do të sjellë muzikën e Maestros edhe jashtë mureve të Teatrit, në sheshin Skënderbej dhe në parkun ngjitur me Teatrin, për të takuar qytetarë dhe vizitorë të Tiranës. Në pritje të debutimit të operës, artdashësit do të admirohen nga kostumet skenike të Lorena Marin, të bëra nga rrobaqepësia e Teatro “Regio”, në një paradë në sheshin përballë Teatrit. Aktivitetin do ta pasojnë koncerte korale, muzika e “Verdit” për grupe, një “flash-mob” kushtuar kërcimit dhe një piknik në bar. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH