Aktualitet

"Fëmijët ukrainas duhet të hidhen në lumë e të mbyten", prezantuesi rus kërkon falje për deklaratën bombë

Shkruar nga Liberale
"Fëmijët ukrainas duhet të hidhen në lumë e

Një prezantues televiziv rus kërkoi falje të hënën për thirrjen që fëmijët ukrainas të mbyten, pasi Komiteti Shtetëror Hetimor i Rusisë tha se po hetonte deklaratat e tij.

Në një emision javën e kaluar në transmetuesin e kontrolluar nga shteti RT, prezantuesi Anton Krasovsky tha se fëmijët ukrainas që i shihnin rusët si pushtues nën Bashkimin Sovjetik duhet të "hidheshin drejt e në një lumë me një rrymë të fortë" dhe të mbyten.

Ukraina tha të dielën se RT ishte një nxitës i gjenocidit dhe duhet të ndalohet në mbarë botën. Margarita Simonyan, kryeredaktore e kanalit, tha se ajo e kishte pezulluar Krasovsky për shkak të komenteve të tij "të neveritshme", duke shtuar se askush në RT nuk ndante pikëpamjet e tij.

Krasovsky tha në një postim në rrjetet sociale se ishte "me të vërtetë i turpëruar".

"Epo, ndodh: je në transmetim, tërhiqesh. Dhe nuk mund të ndalesh. Kërkoj faljen e të gjithëve që u shtangën nga kjo", tha ai.

Televizioni shtetëror, i kontrolluar shumë nga Kremlini, ka qenë një nxitës i zhurmshëm i pushtimit rus të Ukrainës, duke i bërë shpesh thirrje Presidentit Vladimir Putin që të marrë një qasje edhe më agresive ndaj luftës. Por komentet e Krasovsky duket se kanë kaluar kufirin për autoritetet.

Komiteti Hetimor, i cili merret me krime të rënda, tha se i ishte kërkuar të shqyrtonte "deklaratat e tij të mprehta" dhe kishte urdhëruar një raport.

Krasovsky është një komentator pro luftës në televizionin rus, i cili është sanksionuar nga Bashkimi Evropian. Në emisionin e javës së kaluar, ai foli edhe për futjen e fëmijëve në kasolle dhe djegien e tyre, si dhe bëri shaka për përdhunimin e grave ukrainase.

“Qeveritë që ende nuk e kanë ndaluar RT duhet ta shikojnë këtë fragment”, tha ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba në Twitter, duke e lidhur me një video të intervistës. Ai tha se Ukraina do ta gjykonte Krasovsky për "nxitje agresive të gjenocidit"./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH