Showbiz

Fakte të rëndësishme për pipëzat që nuk i paskemi ditur

Shkruar nga Liberale
Fakte të rëndësishme për pipëzat që nuk i paskemi

Pipëzat, dhe veçanërisht pipëzat plastike, janë bërë të kudondodhura në mbarë botën. Ata janë një nga 5 kontribuesit kryesorë të mbetjeve plastike detare, me miliona pipëza plastike që përdoren çdo ditë vetëm në SHBA. Gjatë një projekti pesëvjeçar pastrimi rreth brigjeve amerikane, u gjetën afro 7.5 milionë pipëza.

Për disa, pipëzat janë të nevojshme, por për shumë ata janë një lehtësi. Kur filluan njerëzit të përdorin pipëza në radhë të parë? Dhe çfarë i bëri ata kaq të njohur? Le të shohim historinë e tyre.

3000 vite p.e.s. -Përdorimi më i hershëm i pipëzave daton që nga sumerët e Mesopotamisë. Ata përdornin pipëza për të pirë birrën që e bënin në vazo të mëdha, të cilat ishin shumë të rënda për t’i ngritur dhe për t’u kaluar. Kështu ata u ulën në dysheme dhe pinin nga pipëza të gjata së bashku.

1888 -Marvin Stone, një shpikës amerikan, dorëzon një patentë për pipëza për pije të bëra nga letra Manila. Më parë njerëzit përdornin pipëzat natyrale të barit të thekrës që linin një shije bari në pijet e tyre. Stone krijoi prototipin për pipëzat e tij të letrës duke rrotulluar një rrip letre rreth një lapsi.

1937 -Joseph Friedman krijon pipëzën e parë të përkulshme në botë, pasi vuri re se vajza e tij e vogël e kishte të vështirë të pinte nga një pipëz e drejtë. Ai e kishte të vështirë t’ua shiste patentën e tij të pipëzave prodhuesve ekzistues, kështu që i prodhoi ato vetë përmes Korporatës Flexible Straw.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH