Aktualitet

Evropa 'përçahet' nga moti, zjarre në Itali e Greqi, tornado në Zvicër dhe stuhi të fuqishme në Francë e Gjermani

Shkruar nga Liberale
Evropa 'përçahet' nga moti, zjarre në Itali e Greqi,

Moti në Evropë po pëson një ndarje e rrallë, me nxehtësi intensive në të gjithë jugun e kontinentit, ndërsa stuhi të fuqishme godasin vendet në veri.

Ndërsa zjarret kanë shpërthyer në Greqi, Spanjë dhe Italinë jugore, era dhe breshri ka përfshirë pjesë të Gjermanisë, Zvicrës dhe Italisë veriore.

Me qershorin që është muaji më i nxehtë i regjistruar në historinë 174-vjeçare të monitorimit të temperaturës, dhe korriku do të jetë edhe më i nxehtë, Evropa Jugore aktualisht po lufton me efektet e temperaturave përvëluese.

Zjarret pushtuese mbyllën sot aeroportin e Palermos në Siçili, pasi ishulli italian regjistroi një temperaturë prej 47 gradë Celsius.

Ndërkohë, zjarret vazhdojnë të bëjnë kërdinë në Greqi ku mijëra persona janë detyruar të ikin në këmbë. Flakët janë raportuar gjithashtu në Kroaci, Francë, Italinë kontinentale, Spanjë, Turqi dhe Rusi.

Por ndërsa nxehtësia përkeqëson zjarret që kanë shkaktuar evakuimin e mijëra njerëzve dhe kanë hedhur mbeturina në pyje, forma të tjera të motit ekstrem po përhapen gjithashtu në qytete të tjera në të gjithë Evropën veriore.

Në Italinë veriore, rënia e pemëve vrau dy kampistë. Diku tjetër, një tornado me shpejtësi 135 km/h përmbysi një vinç ndërtimi në Zvicër, duke vrarë një person, ndërsa griste çatitë e ndërtesave. Stuhitë goditën gjithashtu Francën dhe Gjermaninë me shi të rrëmbyeshëm që përmbytën rrugët në Berlin.

Vitin e kaluar, valët e të nxehtit rezultuan në mbi 61,600 viktima të lidhura me nxehtësinë në 35 vende evropiane dhe shkaktuan zjarre shkatërruese.

Këtë vit, temperaturat mund të tejkalojnë rekordin aktual të Evropës prej 48.8 C (119.84 F) të regjistruar në Siçili në gusht 2021./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH