Aktualitet

Europa kërkon standarde! 50% e legjislacionit në Maqedoninë e Veriut e harmonizuar me BE-në, përparimi më i madh në rajon

Shkruar nga Liberale
Europa kërkon standarde! 50% e legjislacionit në Maqedoninë e

Presidentja e  Komisionit Evropian tha se Maqedonia e Veriut mund të hapë grupin e parë të anëtarësimit këtë vit. Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen e bërë këtë premtim teksa u takua me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovacevski në Shkup në fazën e parë të turneut të saj në Ballkan.

Ursula von der Leyen tha më 30 tetor në Shkup se ajo është e bindur se negociatat me Maqedoninë e Veriut për përshpejtimin e anëtarësimit mund të fillojnë këtë vit, megjithëse ajo pranoi nevojën për ndryshime kushtetuese, që kjo të ndodhë.

Vizita e Von der Leyen në Shkup ishte ndalesa e parë në turneun e saj në vendet e Ballkanit Perëndimor, duke vazhduar më vonë në kryeqytetin kosovar, Prishtinë. Zyrtarët e lartë të BE-së kanë rritur vëmendjen e tyre ndaj rajonit aspirues për BE që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, gjë që ngriti frikën se Moska mund të shfrytëzojë konfliktet ekzistuese për të destabilizuar rajonin.

Në korrik 2022, Maqedonia e Veriut filloi krahas me Shqipërinë fazën e parë të negociatave me BE-në me fillimin e procesit të shqyrtimit. Megjithatë, për të filluar procesin e hapjes së kapitujve, është e domosdoshme që Maqedonia e Veriut të ndryshojë kushtetutën për të përfshirë si pjesë të popullsisë edhe bullgarët etnikë. Partia kryesore opozitare VMRO-DPMNE është kundër këtyre ndryshimeve, por koalicioni qeveritar i socialdemokratëve dhe BDI-ja e  shqiptarëve etnike kanë nevojë për votat e opozitës në parlament për miratimin e këtyre ndryshimeve.

"Ne synojmë të hapim negociatat për grupin e bazave edhe këtë vit. Dhe unë e di se mund ta bëjmë këtë. Sigurisht, jam në dijeni të punës së vazhdueshme për ndryshimin e kushtetutës suaj," tha ajo.

Kovaçevski theksoi gjatë takimit se Maqedonia e Veriut duhet të shfrytëzojë momentin dhe të fokusohet në procesin e reformave, duke pasur parasysh se ritmi me të cilin vendet punojnë për evropianizimin e shoqërive të tyre do të përcaktojë dinamikën e zgjerimit.

Maqedonia e Veriut, tashmë me 50% legjislacion të harmonizuar me BE-në, sipas vlerësimeve ka arritur përparimin më të madh në afrimin e legjislacionit evropian nga të gjitha vendet në rajon, tha Ursula von der Leyen.

Von der Leyen shprehu optimizëm për momentin aktual në të gjithë Bashkimin Evropian dhe vendet kandidate, duke theksuar interesin e përbashkët për procesin e zgjerimit.

Ajo përshkroi iniciativat kryesore për forcimin e lidhjeve ekonomike midis Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, duke përfshirë Planin e Investimeve prej 30 miliardë eurosh për Ballkanin Perëndimor. Një aspekt i rëndësishëm është sigurimi i aksesit të kompanive të Maqedonisë së Veriut në segmentet kyçe të Tregut të Vetëm Evropian, duke rritur integrimin ekonomik. Më tej, ajo kërkoi zgjerimin e Tregut të Përbashkët Rajonal në Ballkanin Perëndimor në vendet fqinje, duke theksuar potencialin e tij për të rritur ndjeshëm PBB-në e rajonit me 10%. Duke njohur sfidat e zbatimit të reformave, von der Leyen njoftoi një paketë të propozuar prej 6 miliardë eurosh për partnerët e Ballkanit Perëndimor, që synon të mbështesë reformat dhe investimet.

Komisioni i BE-së paraqiti një paketë investimi që përfshin 2 miliardë euro grante dhe 4 miliardë euro kredi gjatë samitit të Procesit të Berlinit në Tiranë, Shqipëri, të mbajtur më 16 tetor.

Duke tërhequr paralele me planin e suksesshëm NextGenerationEU për vendet anëtare të BE-së, ajo prezantoi Planin e Rritjes për Ballkanin Perëndimor, i projektuar për të stimuluar rritjen ekonomike, për të gjeneruar mundësi punësimi dhe për të lehtësuar përparimin drejt anëtarësimit në BE.

Më vonë gjatë ditës, von der Leyen bëri thirrje që Kosova dhe Serbia të intensifikojnë përpjekjet drejt normalizimit të marrëdhënieve të tyre gjatë vizitës së saj në Prishtinë.

Ajo i kërkoi Prishtinës që të inicojë procesin për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe, ndërsa i bëri thirrje edhe Beogradit që ta njohë de facto njohjen e Kosovës.

Këto komente Von der Leyen i bëri gjatë një konference të përbashkët për shtyp, së bashku me presidenten Vjosa Osmani. Më 27 tetor, liderët nga Gjermania, Franca dhe Italia , si dhe zyrtarë kryesorë të BE-së i bënë gjithashtu një thirrje kolektive Serbisë që të ndërmarrë hapa thelbësorë drejt njohjes de facto të Kosovës.

Von der Leyen do të vizitojë Podgoricën dhe Beogradin më 31 tetor dhe do të përfundojë turin e saj në Ballkanin Perëndimor në Sarajevë më 1 nëntor. Më parë ajo vizitoi Shqipërinë më 15 tetor ku mori pjesë në samitin e Procesit të Berlinit në Tiranë. /Liberale.al/

 

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH