Aktualitet

EURONEWS, artikull për Shqipërinë/ Flakë, zjarre dhe barrikada: Pse opozitës i pëlqen të protestojë në parlament

Shkruar nga Liberale
EURONEWS, artikull për Shqipërinë/ Flakë, zjarre dhe

Flakët ndezin mosmarrëveshjet në një kohë që opozita përballet me akuza për korrupsion, duke rrezikuar të ardhmen politike të vendit, në një përplasje të madhe me socialistët në pushtet.

Në muajt e fundit, partitë opozitare shqiptare kanë përdorur taktika përçarëse, përfshirë përdorimin e flakëve dhe të zhurmës, për të protestuar ndaj asaj që ata e perceptojnë si sundim autoritar të Partisë Socialiste në pushtet. Të enjten, megjithë pretendimet e opozitës për pengim nga ana e socialistëve, ligjvënësit miratuan me sukses buxhetin vjetor dhe projektligje të tjera.

Trazirat e kanë origjinën në tetor dhe përkojnë me vendimin e prokurorëve (SPAK) të cilët akuzojnë 79-vjeçarin Sali Berisha, ish-kryeministër dhe president, dhe lider aktual i (Rithemelimit) të Partisë Demokratike të qendrës së djathtë, lidhur me një skemë korrupsioni të blerjes së tokës.

Në Parlament, anëtarët e opozitës përdorin në mënyrë rutinore taktika të tilla si grumbullimi i karrigeve, përdorimi i flakëve, ndezjen e zjarreve dhe kapjen fizike të mikrofonave sa herë flasin homologët socialistë. Socialistët në qeveri të drejtuar nga kryeministri Edi Rama, të cilët kanë 74 nga 140 mandate në Kuvend, kaluan lehtësisht buxhetin e vitit 2024 në një votim prej tetë minutash dhe më pas e mbyllën seancën.

Opozita, e drejtuar nga Berisha, zotohet se do të përshkallëzojë rezistencën e saj derisa të sigurojë të drejtën për të krijuar komisione hetimore.  Trazirat në Parlament përbëjnë një pengesë të mundshme për të realizuar reformat thelbësore, veçanërisht pasi Bashkimi Evropian ka nisur procesin e përafrimit të ligjeve shqiptare me standardet e BE-së, pas vendimit të bllokut për të nisur negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shqipëria, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, po përballet me një moment kritik në peizazhin e saj politik.

Pse opozita proteston?

Opozita kundërshton përdorimin nga qeveria të projekteve të Partneritetit Publik Privat (PPP), të iniciuara nga kabineti Rama. Këto projekte përfshijnë sipërmarrje kapitale të tenderuara për kompani private, për shkak të mungesës së fondeve të qeverisë. Në këmbim, kompanitë private  marrin një tarifë vjetore për disa vite.

Nga pretendimi i shpërdorimit të fondeve publike, për përfitime personale, opozita këmbëngul që komisionet hetimore parlamentare duhet të shqyrtojnë rastet e supozuara të korrupsionit që përfshijnë Ramën dhe zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë.

Dënimet e fundit, duke përfshirë atë të një ish-ministri shqiptar të mjedisit për ryshfet mbi një kontratë inceneratori, nxisin pretendimet e opozitës.

Pavarësisht se qeveria pohon anti-kushtetutshmërinë e kërkesave të opozitës, duke përmendur një vendim të Gjykatës Kushtetuese që ndalon ngritjen e një komisioni parlamentar gjatë proceseve gjyqësore në vazhdim, opozita këmbëngul në kërkesat e saj.

Pas një dekade në opozitë, Partia Demokratike e qendrës së djathtë, e udhëhequr nga politikani më jetëgjatë në Shqipërinë postkomuniste, Sali Berisha, e gjen veten të dobësuar dhe të fragmentuar. Berisha dhe anëtarët e familjes së tij u përballën me kufizime udhëtimi dhe sanksione të vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar për shkak të përfshirjes së dyshuar, nga ana e tij, në korrupsion. Kryeministri Rama pretendon se Berisha shfrytëzon ‘mbetjet’ e dikurshme të Partisë Demokratike për përfitime personale në betejat ligjore.  Ndërsa Berisha vite më parë ishte në gjendje të mblidhte njerëz dhe të kishte mbështetje të konsiderueshme nëpër mitingje, ai tani po përdor një strategji tjetër: atë të ndërprerjen e seancave parlamentare.

A ka ndonjë zgjidhje?

Deputetët e opozitës, pa specifikuar planet e tyre, janë zotuar se do të intensifikojnë protestat. Berisha ka bërë thirrje për "mosbindje civile", megjithatë ndërprerjet janë kufizuar në Parlament dhe thirrjet për tubime nuk janë materializuar. Ndërkohë, socialistët në pushtet vazhdojnë aktivitetet e tyre, duke miratuar në Parlament buxhetin më të madh të realizuar ndonjëherë, që është sa dyfishi i vitit 2013, kur demokratët hoqën dorë nga pushteti. Përplasja politike vazhdon me të dyja palët që mbajnë qëndrimet e tyre, duke mos lënë asnjë tregues për një zgjidhje të ardhshme, një model në përputhje me Shqipërinë postkomuniste, ku zgjidhjet shpesh-herë kërkojnë ndërhyrje nga ndërmjetësit ndërkombëtarë.

Artikull i marrë nga Euronews.com

Përgatiti: Liberale.al

https://twitter.com/i/status/1733062377883468083

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH