Showbiz

"Është e rrallë që një nënë ta thotë këtë", Tina Turner jetoi në agoni për vite, nusja e këngëtares zbulon frikën e saj më të madhe

Shkruar nga Liberale

E vërteta për vitet e fundit të vështira të Tina Turner dhe betejat e shumta shëndetësore me të cilat ajo u përball deri në vdekjen e saj është zbuluar me shumë detaje që kur ikona e muzikës ndërroi jetë në moshën 83-vjeçare.

Në intervistën e saj të parë që nga vdekja e Tina-s në fillim të kësaj jave, nusja e këngëtares Proud Mary, Afida, ka treguar dhimbjen e pabesueshme që ajo pësoi si nënë e katër fëmijëve - dy prej të cilëve i humbi tragjikisht.

Duke folur ekskluzivisht për DailyMail.com nga shtëpia e saj në Francë, Afida, 46 vjeç, e cila ashtu si vjehrra e saj është gjithashtu muzikante, tregoi të vërtetën rreth frikës therëse të Tinës se djali i saj Ronnie do të 'bëhej si' babai i tij abuziv, Ike Turner - dhe pikëllimi për vetëvrasjen e djalit tjetër të saj Craig, i cili e turbulloi jetën e saj deri në ditën e vdekjes.

“Ajo ishte e sëmurë për një kohë të gjatë, por ishte gjithashtu jashtëzakonisht e fortë”, tha Afida. “Ajo po luftonte për jetën e saj nga viti 2017 e deri më tani. E dinim se sa e sëmurë ishte, por ajo po shkonte aq mirë sa nuk pritej.'

Me kalimin e viteve, Tina u godit nga një sërë shqetësimesh serioze shëndetësore, duke përfshirë hipertensionin që çoi në një goditje në tru dhe dështim të veshkave, kancer të zorrëve dhe çrregullime të stresit post-traumatik.

Lajmi për vdekjen e Tinës erdhi si një tronditje edhe më e madhe për familjen, sepse ata ende po përballen me pikëllimin e tyre të rëndë për humbjen e djalit të saj, bashkëshortit të ndjerë të Afidës, Ronnie, i cili vdiq nga kanceri i zorrës së trashë në dhjetor - i cili ndërroi jetë vetëm pesë muaj më parë se nëna e tij.

Ishte një tragjedi thuajse e paimagjinueshme për Tinën, e cila ishte, thotë Afida, tashmë 'jashtëzakonisht e sëmurë' kur djali i saj vdiq dhe që tashmë i ishte dashur të vuante humbjen e një djali, Craig, i cili qëlloi veten për vdekje në vitin 2018 në moshën nga 59-vjeçare.

Sipas Afida-s, humbja e Craig ishte një dhimbje zemre që Tina e mbante me vete çdo ditë – edhe pse ajo luftonte me shëndetin e saj të sëmurë. "Nëse humbisni një fëmijë ose një të dashur, do të qani çdo mëngjes dhe çdo natë."

Craig ishte fëmija i vetëm i Tinës nga lidhja e saj me saksofonistin e Kings of Rhythm, Raymond Hill dhe ajo e lindi atë kur ishte vetëm 18 vjeç. Me të marrë vesh lajmin për vetëvrasjen e tij, Tina shprehu tronditjen e saj – duke pranuar në atë kohë në një deklaratë publike se kishte menduar se ai ishte më i lumtur se kurrë më parë, pasi kishte gjetur dashurinë me një grua që ai kishte planifikuar t'ia prezantonte nënës së tij.

“Ai po e sillte të më takonte [për] ditëlindjen e tij në gusht. Ai kishte dekoruar banesën e tij, që ia bleva vite më parë. Nuk e kam idenë se çfarë e tërhoqi poshtë, por mendoj se ishte vetmia".

Vetëm pesë vjet pasi Craig ndërroi jetë, Tina humbi djalin e saj të dytë, Ronnie, nga një formë e rëndë e kancerit të zorrës së trashë, e cila i mori jetën vetëm tre javë pasi u diagnostikua - një humbje që la të 'traumatizuar' nënën dhe gruan e tij, thotë Afida.

"Më shkatërroi. Më traumatizoi”, pranoi ajo sinqerisht. “Ishte e vështirë për mua të qëndroja në shtëpi, humba peshë. Tina ishte tashmë jashtëzakonisht e sëmurë [kur Ronnie u diagnostikua], ajo nuk mund të fluturonte për në Los Angeles dhe [të kujdesej për të]. Më duhej t'i bëja të gjitha vetë.'

Edhe pse Ronnie trashëgoi shpirtin e jashtëzakonshëm të nënës së tij, Afida zbuloi se Tina kishte frikë për vite se ai do të 'bëhej si' babai i tij Ike - për të cilin këngëtarja tha se e kaloi atë nëpër vite të abuzimit djallëzor gjatë martesës së tyre, duke filluar në natën e tyre të martesës kur ajo zbuloi se ai e detyroi të vizitonte një bordello.

Në një pranim të jashtëzakonshëm, Afida thotë se Tina, e cila gjithashtu adoptoi dy nga djemtë e Ike nga një lidhje e mëparshme, e paralajmëroi atë të largohej nga Ronnie në vitet e para të lidhjes së tyre nga terrori se ajo mund t'i nënshtrohej një gruaje tjetër ndaj llojit të abuzimit që thotë ajo u përball me duart e të shoqit për kaq gjatë.

"[Tina] ndonjëherë më thoshte: "Ti nuk duhet të qëndrosh me të. Ai do të jetë si babai i tij," tha Afida. "Është shumë e rrallë që një nënë ta thotë këtë."

Ajo pranon se, në fillim të marrëdhënies së saj me Ronnie-n, dukej sikur frika e Tinës mund të realizohej, duke rrëfyer se partneri i saj fillimisht filloi të shfaqte shenja të llojit të sjelljes për të cilën e kishte paralajmëruar nëna e tij. “Në fillim, ai ishte disi si babai i tij, por më pas ai po shkonte shumë mirë”, zbuloi ajo, duke vënë në dukje se i bëri të qartë Ronnie-t se nuk do të qëndronte me të nëse sjellja e tij vazhdonte.

“Ai bëri një përpjekje shumë të madhe për të më mbajtur mua. Në fillim ishte shumë e vështirë sepse nuk isha e gatshme të qëndroja me të.'/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH