Showbiz

Është 100 vjeç dhe ende punon, ky është sekreti i saj për një jetë të gjatë dhe karrierë të suksesshme

Shkruar nga Liberale
Është 100 vjeç dhe ende punon, ky është sekreti i saj

Jayne Barns nuk kishte gjithmonë në plan të punonte pas moshës 100-vjeçe. Megjithatë, shumicën e mëngjeseve, ajo udhëton me makinë 20 minuta nga shtëpia e saj në Cincinnati në Mason, Ohio, për të filluar turnin e saj si prerëse pëlhurash me kohë të pjesshme në Joann Fabric and Crafts.

Ajo është në të njëjtin biznes për 26 vjet - dhe është ende një nga mënyrat e saj të preferuara për të kaluar kohën e saj. “Më pëlqen ajo që bëj, kështu që dua të vazhdoj ta bëj atë”, thotë ajo. “Do të punoj për aq kohë sa të mundem ose për aq kohë sa më duan”.

Janye Barns, e cila mbush 101 vjeç më 26 korrik, filloi të punojë në dyqan në vitin 1997, disa muaj pasi i shoqi vdiq. Vajza e saj, Donna Burns, punoi atje me kohë të pjesshme dhe e sugjeroi atë për rolin, duke besuar se do të ishte një shpërqendrim pozitiv nga pikëllimi dhe dhimbja e humbjes.

100-vjeçarja, e cila ishte kontabiliste për pjesën më të madhe të karrierës së saj, u përpoq të tërhiqej disa herë gjatë viteve 1970 dhe 1980 nga ajo punë, vetëm për të ndryshuar mendje disa muaj më vonë, sepse i mungonte rutina dhe vaktet me kolegët e saj. Tani ajo pranon se i shijojnë bisedat me bashkëpunëtorët dhe klientët e saj, të cilët shpesh habiten kur e shohin pas tavolinës së prerjes.

"Në fund të fundit, nuk ka sekret për të jetuar një jetë më të gjatë dhe më të lumtur," rrëfen Jayne Burns për cnbc.com, "por stërvitja sigurisht që ka ndihmuar".

Këshilla për një karrierë të gjatë

Gjatë karrierës së saj, Burns mësoi se kanë një gjë të përbashkët të gjitha punët e mira: bashkëpunëtorët e mirë. “Është e rëndësishme të gjesh njerëz miqësorë dhe të sjellshëm”, thotë ajo.

Në Joann's, Burns ka krijuar miqësi të ngushta me disa nga kolegët e saj, duke përfshirë Maggie HusVar, një e moshuar në Universitetin Thomas More, e cila e prezantoi atë me TikTok gjatë një pushimi kafeje.

Dy mikeshat kanë bërë disa video të TikTok së bashku, duke kërcyer në dhomën e pushimit të dyqanit dhe duke diskutuar disa nga kujtimet e preferuara të Burns (se si ajo u takua me burrin e saj) në sportelin e arkës. Një nga videot e tyre, në fakt, ka mbi nëntë milionë shikime. Verën e kaluar kolegët e surprizuan me një festë ditëlindjeje për të festuar 100-vjetorin.

Marrëdhëniet e mira të punës jo vetëm që e bëjnë punën tuaj më të këndshme, por gjithashtu mund të bëjë që koha të kalojë më shpejt, gjë që Burns thotë se mund t'ju ndihmojë të jetoni më gjatë.

“Qëndrimi i zënë ju pengon të përqendroheni në dhimbjen tuaj. Është më e lehtë të vazhdosh në këtë mënyrë, veçanërisht nëse ke kolegë të mirë pranë”.

@maggiehusvarthe long awaited Jayne content !

♬ original sound - Maggie

Hulumtimi pas këshillës së Jayne Barns

Këshilla e gruas së vjetër mbështetet nga një studim 85-vjeçar nga studiuesit e Harvardit, i cili zbuloi se marrëdhëniet pozitive janë ato që i mbajnë njerëzit të lumtur gjatë gjithë jetës së tyre.

Kjo vlen edhe për punën: Studimi zbuloi se punët më të palumtura priren të jenë më të vetmuara dhe përfshijnë më shumë punë të pavarur sesa marrëdhëniet ndërpersonale, ose kërkojnë punë nate si drejtimi i kamionit dhe siguria e natës.

“Marrëdhëniet pozitive në punë çojnë në nivele më të ulëta stresi, punonjës më të shëndetshëm dhe më pak ditë kur kthehemi në shtëpi të mërzitur”, shkruajnë dy nga studiuesit, Robert Waldinger, MD dhe Marc Schulz, PhD, në librin e tyre The Good Life. “Ata thjesht na bëjnë më të lumtur”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH