Aktualitet

Erdogan vizitë zyrtare në Shqipëri, ja reagimi i mediave të huaja

Shkruar nga Liberale
Erdogan vizitë zyrtare në Shqipëri, ja reagimi i mediave të

Presidenti turk Recep Tayip Erdogan, ka nisur sot vizitën zyrtare në Shqipëri. Vizita e Erdogan është pasqyruar edhe në mediat e huaja të cilët kanë shkruar rreth aktivitetit të presidentit turk, duke u ndalur edhe tek angazhimi i tij në rajon.

‘Erdogan do t’i drejtohet parlamentit të Shqipërisë. Ai do të marrë pjesë gjithashtu në ceremoninë e përkushtimit të mbi 500 banesave me financim turk, të ndërtuara në bashkinë e Kurbinit. Kurbini u dëmtua rëndë nga tërmeti i vitit 2019’, shkruan ‘Foreign Brief’ .

Me tej shkrimi vijon, ‘Angazhimi diplomatik i Turqisë me Ballkanin Perëndimor i kombinuar me ndihmën ekonomike dhe humanitare është pjesë e strategjisë së saj më të madhe evropiane. Ankaraja i sheh lidhjet më të forta me rajonin si një mjet për të rritur ndikimin e saj në Evropë dhe për të forcuar ndikimin e saj në mosmarrëveshjet e vazhdueshme me BE-në, siç është fati i refugjatëve sirianë në Turqi dhe tensionet midis Turqisë dhe Greqisë në Mesdheun lindor. Në afat të shkurtër, prisni që vizita e Erdoganit të përmirësojë imazhin e Turqisë si një ndërmjetës i ndershëm, duke e larguar Shqipërinë nga ndikimi i BE-së. Në periudhën afatmesme dhe afatgjatë, parashikoni një reagim negativ të BE-së ndaj një pranie më të madhe turke në oborrin e saj. BE mund të përpiqet të përshpejtojë anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkim duke lehtësuar kërkesat e rrepta të korrupsionit dhe sundimit të ligjit. Ndërkohë, Turqia ka të ngjarë të rrisë aktivitetin e saj pasi të vendosë fuqimisht fuqinë e saj të butë në rajon – domethënë, duke kërkuar një rol më të drejtpërdrejtë ndërmjetësues kur të shfaqen krizat e ardhshme rajonale’, shkruan më tej Foreign Brief.

Rama dhe Presidenti Erdogan do të zhvillojnë një takim mes tyre, në Kryeministri, që do të pasohet nga një konferencë e përbashkët për shtyp.

Në vijim, dy personalitetet do të marrin pjesë në inaugurimin e xhamisë së Et’hem Beut, objekt i rëndësishëm të trashëgimisë sonë kulturore.

Në përfundim të vizitës, Presidenti i Republikës së Turqisë Recep Tayyip Erdoğan do t’i drejtohet Kuvendit të Shqipërisë me një fjalë, në një seancë të posaçme parlamentare.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH