Globi

Erdogan: Është detyra jonë t’i bëjmë përgjegjës ata që kanë kryer keqbërje pas tërmeteve dhe t’i nxjerrim para drejtësisë

Shkruar nga Liberale
Erdogan: Është detyra jonë t’i bëjmë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është zotuar se do të mbajë përgjegjës ata persona që kanë përgjegjësi për më shumë se 42,000 vdekje në tërmetet shkatërruese që goditën jugun e vendit më 6 shkurt.

“Është detyra jonë t’i bëjmë përgjegjës ata që kanë kryer keqbërje dhe t’i nxjerrim ata para drejtësisë,” tha Erdogan në provincën jugore Osmaniye.

Qeveria turke është përballur me kritika intensive për një reagim të ngadaltë ndaj tërmeteve vdekjeprurëse dhe politikave të saj të planifikimit urban, pasi mijëra ndërtesa apartamentesh u shembën, duke bllokuar viktimat nën rrënoja.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH