Globi

Erdogan bën fushatë kundër Biden: Votoni për mua që t'i jap një leksion të fortë SHBA-së

Shkruar nga Liberale
Erdogan bën fushatë kundër Biden: Votoni për mua që

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan nisi një sulm të ashpër ndaj presidentit të SHBA-së dhe SHBA-së Joe Biden, duke folur në një event të Ujqërve Gri, ndërsa Turqia numëron mbrapsht për zgjedhjet e 14 majit.

Rexhep Tajip Erdogan e ndaloi ambasadorin e SHBA në Turqi, Jeffrey Flake nga rezidenca e tij pasi diplomati u takua me kandidatin e opozitës Kemal Kilicdaroglu, një veprim që shihet si një fyerje për Shtetet e Bashkuara, një aleat i vjetër i Turqisë.

“Joe Biden po flet prej andej. Çfarë po bën ambasadori i tij këtu? Ai takohet me Kemalin. Turp te kesh, vëre mendjen në punë. Ju jeni një ambasador. Bashkëbiseduesi juaj këtu është presidenti. Si do të ngrihesh pas kësaj dhe do të kërkosh një takim me presidentin? Dyert tona janë të mbyllura për të, ai nuk mund të hyjë më. Pse; Ai duhet të dijë pozicionin e tij”, tha Erdogan të dielën, sipas një raporti në gazetën turke Star, e cila citoi një raport të Sputnik.

Presidenti Erdogan takohet me të rinjtë në Stamboll

Presidenti turk i bëri thirrje popullit të votojë për të për t'i dhënë një "mësim të fortë SHBA-ve dhe Bidenit", siç raporton korrespondenti i SKAI-t Manolis Kostidis nga Stambolli. “Në këto zgjedhje ne duhet t'i japim Amerikës një mësim të mirë. Nga njëra anë Biden flet nga atje, nga ana tjetër ambasadori i tij këtu shkon dhe viziton Kemalin. Si ambasador ai duhet të dijë detyrat e tij. Përderisa nuk mësoni, nuk mund të hyni në këtë portë (të presidencës)!”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH