Aktualitet

Epidemiologu jep lajmin e mirë për të infektuarit me Covid

Shkruar nga Liberale
Epidemiologu jep lajmin e mirë për të infektuarit me Covid

Epidemiologu, Ilir Alimehmeti ka analizuar situatën e COVID-19 në vend. Në rrjetin social “Facebook” epidemiologu ka dhënë detaje se kur rastet asimptomatike, rastet e lehta/të moderuara apo rastet e rënda dalin nga izolimi, ndërsa shprehet se infeksioziteti i virusit është më i shkurtër se sa mendohej fillimisht.

Gjithashtu Alimehmeti teksa sjell detaje të reja shton se tashmë në këtë fazë mund të kursehen më shumë testime, të cilat sipas tij mund të përdoren për zbulimin e rasteve të reja.

Statusi i plotë:

Shume lajm i mire miqte e mi!

ECDC (European Center for Diseases Control), autoriteti me i larte Europian sapo publikoi

“Udhezuesin per Perfundimin e Izolimit te Personave me COVID-19”.

Siç edhe ka informuar OBSH-ja qe ne fund te majit dhe publikuar qe me 17 qershor, edhe ECDC udhezon se izolimi perfundon ne keto skenare:

Rast asimptomatik:

Mbaron izolimi pas 10 ditesh, pa pasur nevoje per teste negative.

Rastet e lehta/te moderuara dalin nga izolimi kur ka:

-Zhdukje te temperatures per te pakten 3 dite dhe permiresim i simptomave te tjera,

Dhe nje nga kriteret me poshte:

-kane kaluar 10 dite nga fillimi i simptomave ose kane dale 2 teste negative njeri pas tjetrit ne nje interval 24-oresh.

Rastet e renda dalin nga izolimi kur ka:

-Zhdukje te temperatures per te pakten 3 dite dhe permiresim i simptomave te tjera,

Dhe nje nga kriteret me poshte:

-kane kaluar minimumi 14 dite deri ne 20 dite nga fillimi i simptomave ose kane dale 2 teste negative njeri pas tjetrit ne nje interval 24-oresh.

Pra:

kuptohet qarte qe infeksioziteti i rasteve me COVID-19 eshte me i shkurter se sa mendohej fillimisht, dhe mund te kursehen shume teste qe mund te perdoren per zbulimin e rasteve te reja.

Kujdes:

Eshte udhezues, qe do te thote se çdo shtet vendos vete nese do ta ndjeke apo jo, por shkenca informon qe keto jane kriteret e bazuara ne evidenc

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH