Aktualitet

(EMRI) Kush është kryetarja e re e Këshillit Bashkiak të Tiranës

Shkruar nga Liberale
(EMRI) Kush është kryetarja e re e Këshillit Bashkiak të

Romina Kuko është zgjehdur ditën e sotme si kryetare e këshillin bashkiak të Tiranës.

Kuko u u propozua nga kryetari i këshilltarëve socialist, Eridian Salianji, ndërsa njëkohësisht u betuan dhe 1 këshilltarët e dalë nga zgjehdjet e 14 majit, duke konstituuar edhe “parlamentin” e ri të qytetit.

Sipas Salianjit, Romina Kuko ka përfunduar studimet për Psikologji në Universitetin e Shefildit , ku është diplomuar me titullin Honors.

“Ajo ka një eksperiencë të spikatur 17-vjeçare, në sektorin e sigurisë ku veçojnë angazhimin e saj pranë Ministrisë së Mbrojtjes, Drejtoria e NATO-s, 8 vjet në OSBE. Ajo ka shërbyer me profesionalizëm në Këshillin Bashkiak 2019-2023 dhe është aktiviste e kauzave sociale”, tha Salianji.

Më herët, Kuko ka mbajtur postin e zëvendës ministres së Brendshme që prej vitit 2017.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH