Aktualitet

Emrat/ Zgjidhen anëtarët e Këshillit të Rregullores e Mandateve dhe për Legjislacionin

Shkruar nga Liberale
Emrat/ Zgjidhen anëtarët e Këshillit të Rregullores e

Zgjidhen anëtarët e Këshillit për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin si dhe të Këshillit për Legjislacionin. Kryetarja e Parlamentit Lindita Nikolla ka lexuar emrat e përzgjedhur sot në seancën plenare, teksa janë 5 nga PS dhe 5 nga PD. Po kështu janë zgjedhur 5 anëtarë zëvendësues.

Këshilli për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin

Lindita Nikolla

Klotilda Bushka

Ermonela Felaj

Arben Pëllumbi

Taulant Balla

Gazment Bardhi

Enkelejd Alibeaj

Oerd Bylykbashi

Greta Bardeli

Saimir Korreshi

Anëtarë zëvendësues

Xhemal Qefalia

Klevis Xhoxhi

Blerina Gjylameti

Dhurata Tyli Çupi

Dashnor Sula

Këshilli për legjislacionin

Etilda Gjonaj

Ermonela Felaj

Fatmir Xhafaj

Klotilda Bushka

Toni Gogu

Gazment Bardhi

Oerd Bylykbashi

Enkelejd Alibeaj

Greta Bardeli

Alfred Rushaj

Anëtarët zëvendësues

Aurora Mara

Eduart Shalsi

Blendi Klosi

Saimir Korreshi

Dhurata Tyli Çupi

Këshilli për Legjislacionin është organ këshillimor, që vlerëson ose jep mendim për çështje kushtetuese ose ligjore që ngrihen në lidhje me tekstin e projektligjit dhe për çështje të harmonizimit të projektligjit me aktet e tjera ligjore në fuqi ose me jurisprudencën e Gjykatës Kushtetuese dhe aktet ndërkombëtare ku Shqipëria është palë. Këshilli për Legjislacionin përbëhet nga 10 deputetë, të emëruar nga Kryetari i Kuvendi, pasi ka marrë më parë mendimin e kryetarëve të grupeve parlamentare. Këshilli siguron përfaqësim të barabartë mes shumicës dhe opozitës parlamentare. Anëtarët e Këshillit janë me profesion jurist ose të kenë përvojë legjislative. Këshilli për Legjislacionin kryesohet me rotacion çdo 5 muaj nga secili anëtar, duke filluar sipas renditjes alfabetike të mbiemrit, duke ruajtur parimin e kryesimit një herë nga shumica dhe një herë nga pakica parlamentare.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH