Aktualitet

Emrat/ Sekuestrohen 8000 euro mallra kontrabandë në Vlorë, arrestohen dy persona

Shkruar nga Liberale
Emrat/ Sekuestrohen 8000 euro mallra kontrabandë në Vlorë,

Dy persona janë arrestuar për tregtimin e mallrave të kontrabanduara. Bëhet fjalë për 64 vjeçarin Ridvan Bakanaçi banues në Vlorë, dhe drejtuesin e mjetit lundrues “Pilotinë”, Edison Plepi, 35 vjeç, banues në Vlorë, administratori i një subjekti tregtar.

Gjithashtu janë sekuestruar veshje të ndryshme me vlerë rreth 8000 euro, të dyshuara të kontrabanduara nëpërmjet një mjeti lundrues.

“Vijojnë kontrollet intensive nga shërbimet e Policisë Kufitare në Portin e Vlorës, në bashkëpunim me Seksionin e Hetimit të Krimeve Ekonomike dhe Financiare në DVP Vlorë, për evidentimin dhe goditjen e veprimtarive kriminale në fushën e kontrabandës me mallra të ndryshme. Finalizohet operacioni policor i koduar “Shipping”. Sekuestrohen veshje të ndryshme me vlerë rreth 8000 euro, të dyshuara të kontrabanduara nëpërmjet një mjeti lundrues. Vihen në pranga 2 shtetas që bashkëpunonin për transportimin dhe tregtimin e këtyre mallrave”, njofton policia.

Sipas bluve, shërbimet e PKK Port Vlorë, në bashkëpunim me specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të DVP Vlorë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës me mallra, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Shipping”.

“Gjatë këtij operacioni, shërbimet e Policisë Kufitare në Portin e Vlorës, bazuar dhe në informacionet e marra se me një mjet lundrues “Pilotinë” (anije e shërbimit detar që përdoret për punime në Port), shtetasi R. B. transportonte mallra nga trageti, me qëllim shmangien e detyrimeve doganore, kanë ushtruar kontroll të imtësishëm në mjetin lundrues “Pilotinë”. Gjatë kontrollit u gjetën dhe u sekuestruan, në cilësinë e provës materiale, veshje të ndryshme me vlerë rreth 8000 euro, të dyshuara të kontrabanduara, të cilat do t’i merrte shtetasi E. P., me qëllim tregtimin e tyre. Në përfundim të veprimeve u arrestuan në flagrancë shtetasit: – R. B., 64 vjeç, banues në Vlorë, drejtues i mjetit lundrues “Pilotinë”; – E. P., 35 vjeç, banues në Vlorë, administratori i një subjekti tregtar. Vijon puna për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale”, thuhet më tej në njoftimin e policisë.

Mësohet se, materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH