Aktualitet

Elon Musk mbledh 7 miliardë dollarë për blerjen e Twitter

Shkruar nga Liberale
Elon Musk mbledh 7 miliardë dollarë për blerjen e Twitter

Elon Musk ka mbledhur 7.14 miliardë dollarë për të financuar blerjen e Twitter. Investitorët janë themeluesi i Oracle, Larry Ellison, platforma e kriptomonedhës Binance dhe firmat e menaxhimit të aseteve Fidelity, Brookfield dhe Sequoia Capital.

Shefi i Tesla-s është gjithashtu në bisedime me Jack Dorsey, themeluesin e Twitter, për të mbledhur fonde shtesë. Musk synon t’u japë aksionarëve aktualë mundësinë për të kontribuar me aksionet e tyre në operacion.

Për më tepër, sipas CNBC, Musk do të jetë CEO i Twitter për disa muaj pasi të përfundojë blerja.

Nga komunikimet në SEC del se Ellison do të kontribuojë me 1 miliard dollarë në ofertën e Musk për Twitter, ndërsa Sequoia për 800 milionë. Binance, e cila ka përfituar shumë nga pasioni i Musk për kriptovalutat, ka premtuar 500 milionë kundrejt 375 milionëve të Qatar Holdings dhe 316 të Fidelity.

Princi saudit al-Waleed bin Talal në vend të kësaj është zotuar të ruajë aksionet e tij prej gati 1.9 miliardë në Twitter pas marrjes së kontrollit.

Fondet e reja do të ndihmojnë Musk të zvogëlojë kredinë e tij të marzhit nga 12.5 miliardë dollarë në 6.25 miliardë dollarë, duke reduktuar në mënyrë efektive rreziqet që Musk mori personalisht për ofertën prej 44 miliardë dollarësh.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH