Aktualitet

“Eliminimi i taksës Rama”, premtimet e Bashës për biznesin e vogël

Shkruar nga Liberale
“Eliminimi i taksës Rama”, premtimet e Bashës për

Mbrëmjen e sotme, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi një takim me biznesin e vogël në Fier, ku njoh me problemet e tyre. Gjatë fjalës së tij, Basha premtoi se me ardhjen e PD në pushtet do të ulë taksat, për të “çliruar” biznesin e vogël.

Gjithashtu, kryedemokrati, foli dhe në lidhje me programit fiskal. Ai tha se PD do të ndjek pesë hapa. Hapi i parë do të jetë “eliminimi i taksës ‘Rama’ mbi karburantit”, ndërsa shtoi se do të eliminohet gjitha tarifat lokale dhe qendrore dhe përqendrimi i tyre në një taksë të vetme prej 0.5% e xhiros vjetore.

“Ky është boshti i programit tonë fiskal sa i përket biznesit të vogël i përkthyer në pesë hapa; duke nisur që nga çmimi i energjisë e deri tek prania e tatimorëve vend e pa vend, e deri tek absurdi i futjes së biznesit të vogël në sistemin e TVSH-së. Këtu në Fier e kam shpallur para disa vitesh platformën tonë për biznesin e vogël që është tërësisht e plotësuar në çdo element të tij. dhe dua ta përsëris se masat tona për biznesin e vogël do të jenë këto: Së pari, do të konsiderohet biznes i vogël çdo biznes me xhiro vjetore nën 14 milionë lekë të reja në vit. Që do të thotë nën 140 milionë të vjetra në vit të gjitha do të konsiderohen biznes i vogël dhe do të përjashtohen nga detyrimi absurd i TVSH. Së dyti, eliminimi i të gjitha tarifave lokale dhe qendrore, kryesisht lokale dhe përqendrimi i tyre në një taksë të vetme prej 0.5% e xhiros vjetore. Një taksë 0.5% e xhiros vjetore për biznesin e vogël. Së treti, ngjitja e pullës fiskale në hyrje të biznesit të vogël si mesazhi i ndalimit të pranisë së çdo inspektori tatimor dhe çdo lloj tatimori, për t’i dhënë fund terrorit nën të cilin gjendet sot i gjithë biznesi dhe sidomos i vogli. Së katërti, masa që do të prekin edhe biznesin e vogël, edhe konsumatorin, edhe biznesin e madh, kanë të bëjnë me dy komoditete të mëdha që janë të ekonomisë; karburanti dhe energjia elektrike. Çmimi i energjisë elektrike sot për biznesin dhe për konsumatorin është më i larti në Ballkan. Çmimi i naftës sot është më i larti në Ballkan. Prandaj hapi i parë do të jetë eliminimi i taksës “Rama” mbi karburantin, 240 lekë/litër që u shtuan në 2014 dhe 2015 dhe e ka bërë shqiptarin të paguajë naftë dhe benzinë më të shtrenjtin në rajon, si dhe prezantimi i fashës për biznesin e vogël dhe prodhues. Do të jetë një çmim favorizues për këto kategori. Së pesti, ka të bëjë me xhiron, do të përkthehet në rritjen e fuqisë blerëse, vendosjen e rrogës minimale në nivelin e 300 euros”, u shpreh Basha.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH