Globi

Eksperti: Problemi s'është kur del vaksina, por sa e efektshme është

Shkruar nga Liberale
Eksperti: Problemi s'është kur del vaksina, por sa e efektshme

Një ekip ekspertësh në Universitetin e Oksfordit po punojnë për të zhvilluar një vaksinë që mund të parandalojë infektimin e njerëzve me Covid-19.

Gjykimet për një vaksinë Covid-19 mund të përfundojnë nga mesi i gushtit, tha një këshilltar kryesor i qeverisë britanike.

John Bell, një anëtar i grupit të ngarkuar nga qeveria për prodhimin e një vaksine koronavirusi, i tha programit të BBC Radio 4 sot se testimet tek njerëzit kanë filluar në Universitetin e Oksfordit këtë javë.

Por Bell theksoi se "pyetja e vërtetë" nuk ishte kur vaksina do të bëhet e disponueshme, por nëse do të jetë e efektshme.

"[Pyetja është] a do të mbrojë njerëzit, dhe kjo nuk është testuar dhe do të testohet vetëm pasi të keni vaksinuar një numër të konsiderueshëm njerëzish dhe t'i ekspozoni ata ndaj virusit dhe të llogaritni se sa njerëz kanë marrë virusin në atë popullsi ", tha ai.

"Por nëse gjërat vazhdojnë dhe kjo ka efikasitet, atëherë unë mendoj se është e arsyeshme të mendosh që ekspertët do të mund ta përfundojnë gjykimin e tyre deri në mes të gushtit."

Bell tha se një vaksinë tjetër në Oksford ishte testuar tek një njeri për herë të parë të enjten, pas një game të gjerë studimesh për sigurinë.

"Nëse ne mund të shohim prova të një reagimi të fortë imunitar nga mesi ose fundi i majit, atëherë unë mendoj se loja është e ndezur," tha ai, duke shtuar se hapi tjetër do të ishte atëherë "çështja masive se si të prodhohen miliarda doza ”.

Komente erdhën në mes të presionit në rritje të qeverisë për të siguruar pajisje personale mbrojtëse (PPE) për stafin e frontit në spitale dhe shtëpitë e përkujdesjes, pasi doli që shefat e NHS u kanë kërkuar mjekëve dhe infermierëve të punojnë pa fustane mbrojtëse.

Të Premten, sekretari i biznesit, Alok Sharma, njoftoi dhënien e granteve për hulumtime në vaksina dhe trajtime të mundshme, mes tyre një ilaç antitrupi, për të cilin qeveria shpreson se mund të jepej rregullisht për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe grupet e tjera me rrezik të lartë për të siguruar mbrojtje ndaj disa javë ose muaj./Marrë me shkurtime nga The Guardian- Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH