Aktualitet

Egjipti mbyll plazhet pas sulmit brutal të peshkaqenit, i riu u vra brenda 20 sekondash para syve të babait dhe të dashurës

Shkruar nga Liberale

Egjipti ka mbyllur plazhet e tij pas sulmit brutal të peshkaqenit që vrau një 23-vjeçar para syve të babait të tij të dëshpëruar. Autoritetet kanë pezulluar notin dhe sportet ujore pasi Vladimir Popov u godit për vdekje nga një peshkaqen tigër në resortin Hurghada në Egjipt.

Dëshmitarët thonë se e dashura e viktimës tani në zi kishte qenë në ujë në momentin e sulmit, ndërsa babai i tij i pafuqishëm shikonte nga bregu.

Ndalimi do të zgjasë deri nesër, me plazhet nga resorti verior El-Gouna deri në kufirin jugor të Gjirit Abu Souma të prekura.

Në një deklaratë, Ministria e Mjedisit e Egjiptit tha: “Dr. Yasmin Fouad, Ministrja e Mjedisit, udhëzoi stafin e specializuar në menaxhimin e incidenteve të sulmeve të peshkaqenëve, për të zbatuar të gjitha politikat e aplikuara globalisht për të arritur nivelet maksimale të sigurisë për brigjet e Detit të Kuq dhe për të marrë të gjitha masat e mundshme për të shmangur përsëritjen e incidentit".

Babai i shqetësuar, Yury Popov, tregoi për tmerrin e tij teksa shikonte djalin e tij duke u rrotulluar në ujë, ndërsa ai bërtiste: 'Baba, më shpëto!'

Pushuesit dolën nga uji, ndërsa shikuesit e tmerruar i thirrën Vladimirit që të largohej me not nga peshkaqeni përpara se ai të përdhosej për vdekje.

Më pas peshkaqeni tigër u kap dhe u tërhoq zvarrë në tokë me varkë përpara se të vritej.

"Shkuam në plazh për t'u çlodhur," tha zoti Popov, me origjinë nga Rusia, për median 112. “Djali im u sulmua nga një peshkaqen, gjithçka ndodhi në sekonda.

Babai zemërthyer tha se nuk kishte anëtarë të familjes pranë djalit të tij për të ndihmuar në ujë, megjithëse disa raporte thonë se e dashura e 23-vjeçarit kishte arritur të ikte nga sulmi.

'Çfarë lloj ndihme mund të jepni? Ky sulm ndodhi për 20 sekonda, ai menjëherë u tërhoq zvarrë nën ujë”, tha z. Popov.

“Kjo është një rastësi absolutisht qesharake, sepse është një plazh i sigurt. Ka anije dhe jahte përreth. Nuk ka ndodhur kurrë atje. Ata zakonisht sulmojnë në plazhe të egra. Është vetëm një lloj fati i keq.'

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH