Globi

“Efekti-liqenor i borës”, veriu i SHBA-së pushtohet nga moti i keq, paralajmërohen banorët për rrezikun

Shkruar nga Liberale
“Efekti-liqenor i borës”, veriu i SHBA-së pushtohet nga

Një stuhi e madhe dëbore goditi Ohajon dhe shtete të tjera veriore të në SHBA, duke krijuar një situatë të rrezikshme. Paralajmërimet për rrezikun nga moti janë në fuqi në disa zona.

Fenomeni i motit i quajtur “efekti-liqenor i borës” ka shkaktuar zbardhjen e të gjithë rajonit të Liqeneve të Madha në kufirin me Kanadanë.

Fenomeni shkaktohet nga përplasja e ajrit të ftohtë që vjen nga veriu, me ujin më të ngrohtë të liqeneve, çka sjell reshje të dendura dëbore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH