Aktualitet

Ecuria e dialogut Kosovë- Serbi shqetëson BE-në, mblidhet Këshilli i Punëve të Jashtme

Shkruar nga Liberale
Ecuria e dialogut Kosovë- Serbi shqetëson BE-në, mblidhet

Këshilli i Punëve të Jashtme në Bashkimin Evropian për dy ditë me radhë do të diskutojë për Ballkanin Perëndimor dhe agresionin rus kundër Ukrainës.

Në agjendën e publikuar thuhet se në fokus të diskutimeve do të jetë dialogu Kosovë-Serbi, ndikimi i agresionit rus në Ballkanin Perëndimor, si dhe situata në Bosnjë dhe Hercegovinë.

“Për më tepër, vendimi i shumëpritur për liberalizimin e vizave për Kosovën u mor, dialogu i lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do t’i kushtohet fokus edhe më i fortë”, thuhet në njoftimin e BE-së.

Gjashtë ministrat e jashtëm të shteteve të rajonit ballkanik do të jenë në këtë takim për të diskutuar bashkë me ministrat e jashtëm evropianë.

BE-ja kërkon të përmbushen angazhimet dhe reformat nga shtetet e Ballkanit Perëndimor ndaj partnerëve të tyre, si dhe të rritet më tej angazhimi i ndërsjellë në kontekstin gjeopolitik.Tutje, theksohet se pas udhëzimeve të liderëve në samitet BE-Ballkani Perëndimor në Bërdo Brijuni dhe Tiranë në vitin 2021 dhe 2022, BE-ja ka ndihmuar partnerët të ndërtojnë kapacitetet e tyre për t’u përballur me kërcënimet hibride, në sulme të veçanta kibernetike, manipulime dhe ndërhyrje të informacionit të huaj (FIMI). Për më tepër, BE-ja e ka përfshirë Ballkanin Perëndimor si ndër rajonet prioritare për paqen evropiane, si dhe vazhdon zbatimi i planit të përbashkët të veprimit kundër terrorizmit në rajon.

Në vitin 2022 BE-ja filloi negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe ia dha statusin e vendit kandidat për Bosnjë e Hercegovinën. Për më tepër, vendimi i shumëpritur për liberalizimin e vizave për Kosovën* u mor dhe Dialogu i lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë iu kushtua fokus edhe më i fortë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH