Sport

E vërteta e homoseksualitetit të Iker Casillas

Shkruar nga Liberale
E vërteta e homoseksualitetit të Iker Casillas

Iker Casillas tha nga një postim në Twitter që ishte homoseksual, lajm i cili u publikua nga llogaria e tij personale, por ishte rezultat i një hakeri.

Ish-portieri i Real Madridit dhe Spanjës bëri përditësimin për 10 milionë ndjekësit e tij të dielën pasdite.

“Llogaria e hakuar”, ka postuar Casillas. 'Për fat të mirë çdo gjë në rregull. Ju kërkoj ndjesë të gjithë ndjekësve të mi. Dhe sigurisht, më shumë falje komunitetit LGBT.'

Rreth 30 minuta më parë, postimi origjinal - i cili shkruhej "Shpresoj që të më respektoni, unë jam homoseksual" - ishte fshirë nga llogaria e tij. Ish-kapiteni i Barcelonës, Carles Puyol, fillimisht i ishte përgjigjur postimit të Casillas në Twitter, duke i thënë se trego shokët.

Puyol gjithashtu hoqi postimin e tij pas fshirjes së Casillas.

Puyol më vonë shkroi një falje në Twitter, ku shkruhej: "Kam gabuar. Më falni për një shaka pa ndonjë qëllim të keq, por absolutisht të pavend. E kuptoj që mund të kem lënduar ndjenjat. Gjithë respekti dhe mbështetja ime për komunitetin LGBTQ+."

Sky Sports News ka kontaktuar Twitter për të pyetur nëse janë duke hetuar një hakim të llogarisë së Casillas, por nuk mori përgjigje. Casillas konsiderohet një legjendë e futbollit spanjoll pasi luajti 167 ndeshje për vendin e tij dhe bëri mbi 700 paraqitje për Real Madridin.

Jake Daniels i Blackpool u bë futbollisti i parë profesionist mashkull në Mbretërinë e Bashkuar që doli publikisht si homoseksual në vitin 1990. '/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH