Aktualitet

“E shpejtë dhe pa dhimbje”, videoja që shpjegon si vdiqën në të qindat e sekondës 5 personat brenda nëndetëses "Titan"

Shkruar nga Liberale
“E shpejtë dhe pa dhimbje”, videoja që shpjegon si

Vdekja e pesë pasagjerëve të nëndetëses turistike "Titan" ishte e menjëhershme pas dekompresimit katastrofik që ndodhi pak para se të arrinin në rrënojat e Titanikut, siç shpjegojnë mjekët ekspertë.

Vdekja e të pestëve duhet të ishte e shpejtë dhe pa dhimbje, pasi ata do të kishin vdekur menjëherë nga presionet e jashtëzakonshme të ushtruara në thellësi të tilla, shpjegoi ish-drejtori i mjekësisë nënujore të Marinës së SHBA-së, Dale Moll.

“Gjithçka do të ishte aq e papritur sa ata kurrë nuk do ta dinin se kishte një problem apo çfarë u ndodhi atyre. Është sikur je këtu një moment dhe në tjetrin ka ikur gjithçka. Jeni gjallë një milisekondë dhe i vdekur tjetrin”, shpjegoi shkencëtari amerikan.

Sipas tij, versioni i bllokimit të tyre në Titan në thellësi të tilla do të ishte një alternativë shumë më e keqe: “Nuk mund ta imagjinoni se si do të ishte. Është ftohtë dhe ti e di se po të mbaron oksigjeni”.

"Duke qenë se nuk i kthejmë dot, atëherë ky është skenari më i mirë”, përfundoi doktori amerikan.

Videoja që tregon se çfarë ka ndodhur

Në të njëjtën kohë, video e postuar në TikTok është rrëqethëse dhe përpiqet të shpjegojë se çfarë ndodhi me nëndetësen kur ajo pësoi përplasje.

Sipas krijuesve të videos së “shpërthimit”, ajri në anijen kozmike do të arrinte temperaturat që mbizotërojnë në sipërfaqen e Diellit, ndërsa guaska e Titanit do të shndërrohej në mbeturina në vetëm 30 milisekonda.

https://youtu.be/wMec_yNWDVA

Si vret presioni në thellësi të tilla

Sipas BBC-së, e cila po përpiqet të zbulojë se çfarë ndodhi me nëndetësen Titan kur ajo ishte pranë Titanikut, pasi rrënojat e saj u gjetën rreth 500 metra larg rrënojave, sa më e thellë të jetë, aq më i madh është presioni i ushtruar nga uji mbi ju.

Ndonëse mbetet ende e paqartë se çfarë ka ndodhur saktësisht, ekspertët shpjegojnë se shkaku i tragjedisë me pesë të vdekurit fshihet ndoshta në ndonjë “dobësi të vogël” në guaskën e jashtme të nëndetëses turistike.

Presioni i detit matet në atmosfera, secila prej të cilave është e barabartë me një presion prej 6.6 kilogramë për inç katror. Atmosferat rriten me një për çdo 10 metra të udhëtuar në thellësi. Prandaj në 3000 metra, rajoni ku vlerësohet se ka ndodhur përplasja, presioni duhet të ketë qenë 300 herë më i madh se ai në sipërfaqe.

Vihet re se rrënoja e Titanikut ndodhet në të ashtuquajturën “Zonë e Mesnatës”, pa dritë dhe me temperatura 4 gradë Celsius. Çdo formë jete atje duhet t'i jetë përshtatur presioneve ekstreme, të ftohtit dhe errësirës, ​​një përshtatje që shkakton vdekjen e këtyre kafshëve kur ngrihen në sipërfaqen e detit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH