Globi

E rëndë/ Vritet një 15-vjeçar pranë Parisit, viktimë...

Shkruar nga Liberale
E rëndë/ Vritet një 15-vjeçar pranë Parisit,

Një djalë 15-vjeçar, viktima e fundit e rivalitetit mes lagjeve të reja, u godit me thikë për vdekje teksa po kthehej nga shkolla në shtëpi në një zënkë në Val d’Oise, në rajonin e Parisit.

Ngjarja ka ndodhur dje në orët e vona të pasdites, në sfondin e “rivalitetit mes grupeve të të rinjve nga rrethe të ndryshme dhe me pjesëmarrjen e rreth 20 personave, në bashkinë Domon”, sqaron prokuroria në një njoftim për mediat. Gjatë përplasjes, adoleshenti ka humbur jetën “në rrugë publike, pavarësisht ndërhyrjes së shpejtë të ekipeve të shpëtimit”, “pas një plage me thikë në gjoks”.

Viktima, një banor i një komune tjetër, Ezanville, po linte shkollën me dy shokët e tij dhe po kthehej në shtëpi kur u sulmua nga një grup të rinjsh nga Domon. Sulmuesit donin hakmarrje pas një përleshjeje të mëparshme javën e kaluar, sipas kryebashkiakut të Ezanville, Eric Batalia.

Ai ishte një “djalosh pa histori të keqe”, i cili “merrte pjesë në aktivitete të ndryshme”, “ishte student i mirë, kishte një të ardhme të mirë”, përshkroi kryebashkiaku.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH