Globi

E rëndë në Zvicër/ Dy trena dalin nga shinat, plagosen shumë persona në bord

Shkruar nga Liberale
E rëndë në Zvicër/ Dy trena dalin nga shinat, plagosen

Një ngjarje terrori ndodhi sot në Zvicër kur dy trena dolën nga shinat, duke plagosur shumë persona në bord. Në veçanti, dy trena rajonalë dolën nga shinat, disa kilometra larg njëri-tjetrit dhe rreth gjysmë ore larg njëri-tjetrit, në veri të Bernës.

Një incident përfshinte një tren në Lussertz dhe tjetrin që udhëtonte në rajonin administrativ Bern-Mittelland në Kantonin e Bernës.

Sipas policisë së Bernës, aksidenti në Lussertz ka ndodhur rreth orës 16:30 me orën lokale në linjën Biel-Täuffelen-Anet, ku disa karroca kanë rënë anash.

Seksion i hekurudhës është mbyllur, ndërsa në vendngjarje kanë mbërritur zjarrfikëse dhe ambulanca.

Zona ku u regjistrua aksidenti i parë është përfshirë nga një valë e keqe moti.

Aksidenti i dytë ndodhi pak para orës 17:00 me orën lokale, ku një pjesë e trenit u përmbys. Ekipet e shpëtimit shkuan në zonë për të ofruar ndihmën e parë, ku frynin erëra të forta dhe u përballen me mot të keq.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH