Globi

E padëgjuar më parë, Japonia cakton ministër për vetminë

Shkruar nga Liberale
E padëgjuar më parë, Japonia cakton ministër për

Japonia ka emëruar ministrin e saj të parë për Vetminë këtë muaj pasi niveli i vetëvrasjeve në vend u rrit për herë të parë në 11 vjet gjatë pandemisë së Covid-19, raporton CNN.

Tetsushi Sakamoto e mori pozicionin e sapo krijuar në 12 Shkurt.

Sakamoto tha se kryeministri Yoshihide Suga e emëroi atë për të adresuar çështjet kombëtare “përfshirë çështjen e rritjes së shkallës së vetëvrasjes së grave gjatë pandemisë”.

“Suga më udhëzoi të shqyrtoj çështjen dhe të paraqes një strategji gjithëpërfshirëse, duke u koordinuar me ministrinë përkatëse.

“Shpresoj të kryej aktivitete për të parandaluar vetminë dhe izolimin shoqëror dhe për të mbrojtur lidhjet mes njerëzve”, shtoi Sakamoto, raporton CNN.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH