Globi

E fshehu trupin e gruas në një pus dhe më pas u shtir si bashkëshort i shqetësuar, mesazhi që 'tradhtoi' burrin vrasës

Shkruar nga Liberale

Një ushtar amerikan nga Alaska akuzohet se ka vrarë gruan e tij 21-vjeçare, ka fshehur trupin e saj dhe për 24 orët e ardhshme ka luajtur "teatër" në Facebook me nënën e viktimës, duke pretenduar se e reja ishte zhdukur dhe ai ishte në kërkim të dëshpëruar për të.

21-vjeçari Zarrius Hildabrand tani është arrestuar dhe akuzohet për vrasje të shkallës së parë dhe manipulim të provave në lidhje me vdekjen e të resë Saria Hildabrand, e cila shërbente në Gardën Kombëtare të Alaskës.

Sipas "New York Post", duke cituar informacione nga policia e Anchorage, ushtari i ri që i përkiste Brigadës së 2-të të Këmbësorisë deklaroi të zhdukur gruan e tij të re të hënën mbrëma. Ditë më vonë, të enjten, gruaja u gjet e vdekur nga një plagë me armë zjarri në tëmthin e saj të majtë, në një pus pranë banesës së çiftit, i cili u martua në dhjetor 2022.

Një natë më parë, ushtari 21-vjeçar po kërkonte me dëshpërim nga miqtë e tij në Facebook që të shpërndanin dhe ripostonin posterin me gruan e tij të dyshuar të zhdukur, duke publikuar të dhënat e fundit për “zhdukjen” e saj.

Hildabrand, megjithatë, nuk u kufizua vetëm në shfaqjen e "teatrit" vetëm në rrjetet sociale. Nëna e viktimës zbuloi të premten për "Anchorage Daily News" se burri eci me të për orë të tëra në kërkim të vajzës së saj, edhe pse e dinte fare mirë që ajo kishte vdekur.

"Ai vazhdimisht më gënjeu dhe shtirej si burri i shqetësuar”, tha gruaja.

Si u përpoq të mashtronte autoritetet

Kur Hildabrand raportoi në polici zhdukjen e gruas së tij të re, ai u tha atyre se ai dhe Saria ishin kthyer në shtëpi rreth orës 2 të mëngjesit të së dielës, më 6 gusht, pasi kishin festuar më parë ditëlindjen me miqtë.

Një fqinj më vonë dëshmoi se kishte dëgjuar një të shtënë në orën 2:45 të mëngjesit.

Hildabrand pohoi se Saria u largua diku në mëngjes, midis orës 9.00 dhe 10.00 të mëngjesit për të shkuar në punën e saj të dytë në një restorant lokal. Ai madje tha se gruaja e tij vendosi të ecë në këmbë në vend që të ngiste makinën sepse të dy kishin pirë shumë një natë më parë dhe ajo nuk ndihej mjaft mirë për të vozitur.

Të njohurit e çiftit i thanë policisë më vonë se vajza kishte raportuar se nuk do të punonte më 6 gusht.

Ushtari fillimisht u tha autoriteteve se ai qëndroi në shtëpi dhe pushoi për disa orë - megjithëse më vonë ai ndryshoi dëshminë e tij duke thënë se ishte "jashtë për punë". Sipas fjalëve të tij, ai e kuptoi se Saria nuk kishte shkuar më në fund në punë në orën 19:00 kur shkoi ta merrte me makinë nga restoranti.

Në një përpjekje për të mbuluar gjurmët e tij, burri dyshohet se u dërgoi një mesazh nga celulari i gruas kolegëve të saj në restorant në orën 10:45 të mëngjesit të 6 gushtit, duke thënë se "nuk do të mund të vinte në punë". Ai mohon të ketë dërguar këtë mesazh.

Kur oficerët vizituan shtëpinë e çiftit të martën e kaluar, ata vunë re dy pistoleta në tryezën e kuzhinës. Njëra ishte e mbushur plotësisht, ndërsa tjetrës i mungonte vetëm një plumb.

Një nga oficerët vuri re se i vetmi krevat në apartament ishte i mbuluar, por nuk kishte çarçaf. Pasi kërkoi t'i hidhte një sy, 21-vjeçari nuk pranoi, duke thënë se çifti mbante sende personale si lodra seksi nën krevat.

Kur më në fund autoritetet kontrolluan banesën me urdhër, pasi burri u arrestua, konstatuan se dysheku ishte i lagur në gjak. Gjurmët e gjakut janë gjetur edhe në vaskë dhe në disa kate, siç thuhet nga autoritetet./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH