Aktualitet

"E di sa sakrifica ka bërë babai për mua", kjo është shqiptarja më e famshme në Itali, mediat shkruajnë për arritjet e saj

Shkruar nga Liberale
"E di sa sakrifica ka bërë babai për mua", kjo

Samantha Gjeci, një studente 17-vjeçare me origjinë nga Shqipëria, por e lindur dhe rritur në Treviso, e cila sapo ka mbaruar vitin e katërt në shkollën e mesme klasike Canova në Treviso, është bërë lajm në mediat italiane. Jo për ndonjë krim apo vrasje siç ndodh rëndom, por për shkak të arritjeve të saj. Për të dytin vit rresht ajo është vlerësuar me notë maksimale.

“Prindërit e mi më mbështesin dhe janë shumë krenarë", shpjegon Samantha. "Tridhjetë vjet më parë, babai im zbarkoi në Itali nga Shqipëria. Dhe e di sa sakrifica ka bërë për mua".

17-vjeçarja po ua kthen atyre sakrificën, duke bërë më të mirën në shkollë. “Unë jam një perfeksioniste. Kjo tashmë më inkurajon. Ju ndjeni njëfarë presioni. Por në fund arrij t'i menaxhoj gjërat pa teprime”.

Asaj i pëlqen të studiojë. Është e pamohueshme. Sidoqoftë, nuk duhet imagjinuar një vajzë gjithmonë dhe vetëm në libra. “Studimi është një pjesë e rëndësishme e jetës sime. Por jo çdo gjë e thekson se unë gjej edhe kohën për të kultivuar pasionet e mia: më pëlqen të lexoj, të dal me miqtë, të takohem me kushërinjtë dhe familjen time e kështu me radhë”. “Edhe me shokët e mi të klasës kam një marrëdhënie të mirë", shton ajo.

Pas mbylljes me 10 të vitit të tretë, këtë vit ajo pati mundësinë të bënte praktikisht dy vjet në një, duke u përballur menjëherë me provimin përfundimtar. Ishte një rrugë që ajo e konsideronte. Por më pas vendosi ndryshe.

“Ishte një mundësi. E mendova, por nuk doja të ngarkoja shumë veten”, pohon ajo për ilgazetino.it. Ndërkohë në vitin 2022 ka kryer një praktikë në sektorin e ndërtimit të Bashkisë Treviso. “Ishte një përvojë pozitive, u krijua një marrëdhënie e mirë me stafin dhe me djemtë e tjerë”.

Në pritje të vitit të fundit të gjimnazit dhe diplomës, horizonti po kthjellohet në pamjen e universitetit. “Para disa kohësh isha pak më e pasigurt, përfundon Samantha Gjeci, por tani jam e orientuar drejt ndjekjes së një fakulteti në fushën e inxhinierisë”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH