Aktualitet

REVOLUCION NË MJEKËSI/ Shkenca zbulon organin që plaket i pari, përmes një testi të thjeshtë gjaku

Shkruar nga Liberale
REVOLUCION NË MJEKËSI/ Shkenca zbulon organin që plaket i pari,

Përafërsisht një në pesë të rritur në dukje të shëndetshëm mbi moshën pesëdhjetë vjeç kanë një organ që plaket me një ritëm të përshpejtuar në krahasim me të tjerët, duke rritur kështu rrezikun e sëmundjeve të mëdha. Lajmi i mirë është se një test i thjeshtë gjaku mund të mjaftojë për t'ju treguar paraprakisht për cilin organ bëhet fjalë, duke çuar në trajtim mjekësor.

Zbulimi vjen nga studimi i udhëhequr nga Universiteti Stanford dhe i publikuar në revistën Nature. Studiuesit zbuluan një moshë për secilin nga njëmbëdhjetë organet dhe indet kryesore, nga zemra deri te sistemi imunitar.

Duke përdorur teknologjitë e disponueshme komerciale dhe një algoritëm të krijuar posaçërisht, autorët e studimit, i cili përfshiu më shumë se 5.600 njerëz mbi moshën pesëdhjetë vjeç, vlerësuan nivelet e mijëra proteinave në gjakun e pjesëmarrësve. Në këtë mënyrë, duke gjetur rreth 850, ata i lidhën me gjendjen shëndetësore të organeve të ndryshme dhe mund të zbulohen me një analizë gjaku.

Për secilin nga njëmbëdhjetë organet, u vlerësua diferenca midis moshës aktuale dhe asaj të treguar nga shënuesit biologjikë: me përjashtim të vetëm të zorrëve, sa më e lartë të jetë diferenca, aq më i madh është rreziku i vdekjes në të ardhmen, me një përqindje që varion nga ndërmjet 15% dhe 50% në varësi të organit të përfshirë.

Për shembull, një zemër "e vjetër" çon në një shans më të madh për të zhvilluar fibrilacion atrial dhe atak në zemër, ndërsa plakja e përshpejtuar e veshkave ju vë në rrezik për hipertension dhe diabet. Megjithatë, Alzheimeri nuk lidhet vetëm me moshën e trurit, por edhe me atë të sistemit vaskular. “Ky është një aspekt interesant, sugjeron se është një patologji multifaktoriale, origjina e së cilës nuk qëndron vetëm në tru”, tha Maria Luisa Malosio , studiuese në Institutin e Neuroshkencës të Këshillit Kombëtar të Kërkimeve.

Shkencëtarët thanë se duhet menduar në drejtim të parandalimit. “Ne ende luftojmë të mendojmë për parandalimin, por është diçka që na duhet absolutisht: jetëgjatësia po rritet gjithnjë e më shumë, por duhet të përpiqemi të rrisim jetëgjatësinë e shëndetshme”, shton studiuesi.

“Kjo punë shkon pikërisht në atë drejtim. Për shembull, do të ishte interesante të analizoheshin nga ky aspekt popullatat e njëqindvjeçarëve që kemi, për të kuptuar dallimet në krahasim me popullatat e tjera”, përfundon Malosio. /Përgatiti: Liberale.al/

 

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH