Aktualitet

E bija mbron Handke: Ata që i dalin kundër, nuk e kanë lexuar

Shkruar nga Liberale
E bija mbron Handke: Ata që i dalin kundër, nuk e kanë lexuar

Ashtu si i ati Peter Handke, edhe Amina Handke, është shprehur se nuk e priste që i ati të shpallej fitues i Nobelit. E gjendur në Stamboll, menjëherë pas çmimit, ajo e ka telefonuar dhe rrëfen se pas lajmit, Peter ishte shumë i lumtur.

Për mediat tregon se një ngjarje të tillë nuk do ta festojnë, edhe pse shkrimtari 76-vjeçar nuk ka qenë kurrë konkurrues në marrjen e çmimeve. Lidhur me kritikat e njerëzve të thjeshtë e personaliteteve, Amina thotë se: Shumica e njerëzve kanë një mendim dhe për atë që nuk njohin.

E bija e Peter shprehet se shumica e atyre që dalin kundër, as që i kanë lexuar shkrimet e të atit për ish-Jugosllavinë. “Do të ishte mirë nëse kjo do të bëhej një arsye për ta lexuar”, shton më tej ajo./Gazeta Liberale

[gallery columns="1" size="full" gss="1" ids="1093913,1093914,1093910,1093911,1093912"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH