Aktualitet

Duma e bindur: Pro listave të hapura, PD rikthen frymën tek qytetari

Shkruar nga Liberale
Duma e bindur: Pro listave të hapura, PD rikthen frymën tek qytetari

Anëtarja e Kryesisë së Partisë Demokratike, Grida Duma, thotë se i qëndron idesë për lista të hapura në zgjedhje, pasi sipas saj, është e vetmja mënyrë që Partia Demokratike që të rikthejë frymën tek qytetari.

“Jam shprehur dhe kam shkruar, listat e hapura. Besoj fort që motori konkurencial dhe frymëzues për opozitën është mundësia e përfshirjes së qytetarit tek kandidimi. Në qoftë se kemi një të keq dhe një tjetër më pak të keq, duhet të zgjedhimin më të mirin. Ne e dimë që krimi elektoral nuk e ka marrë akoma ndëshkimin. Si mund ta mundim krimin, autokracinë dhe instalimin e një regjimi që i ka të gjitha pushtetet përveç se me frymë.  PD nuk ka pasur ndonjëherë strukturën, disiplinën, ka pasur frymëzimin dhe nuk ka bërë kalkulimet matematikore si marioneta”, theksoi ajo në emisionin “Java” në TVSH.

“Sa i përket listave të hapura, Parlamentit dy dhomash, e kam shkruar dhe jam koherente edhe sot. Deri në 2019, kryetari i opozitës ka qenë për Parlament dy dhomash, referendume të ulëta dhe Parlament me 100 deputetë. Nuk duhet të heqim dorë nga kjo sepse kemi hequr dorë nga mjeti më i fuqishëm që ka Partia Demokratike.  Të shkosh në fitore me paranë e zezë andej, me krimin, do të shkosh me mundësinë më të madhe që ke, me frymën. Në tryezën e reformës zgjedhore do të trajtohemi jo si parti jashtë Parlamentit por si forca kryesore e opozitës”, shtoi ajo.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH