Aktualitet

Drejtoresha e një klinike në Teksas: Ky ilac po shëron të sëmurët

Shkruar nga Liberale
Drejtoresha e një klinike në Teksas: Ky ilac po shëron të

Rubika Muzina, drejtoresha shqiptare e një klinike kërkimi në Teksas tha për "News 24" se medikamenti që është miratuar tashmë nga autoritetet shëndetësore që të përdoret tek të sëmurët me COVID-19, “Remdesivir” po jep efektet e tij pozitive.

“Ne shohim një ulje konstante të rasteve të reja, jo rritje të kurbës. Ne gjithmonë ecim në bazë të platformave të protokolleve dhe studimet tona zgjasin 3-4 vjet. Efikas po tregon mjekimi me ilaçin anti-Ebola të quajtur “Remdesivir”. Virusi shkon në trupin e personit, dhe Remdesivir është i ngjashëm me virusin dhe vepron ndaj tij. Ai është medikamenti që po përdoret.”, tha Mezina. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH