Globi

Dokumenti i WikiLeaks zbulon planin e Izraelit për zhvendosjen e popullsisë së Gazës në Sinai

Shkruar nga Liberale
Dokumenti i WikiLeaks zbulon planin e Izraelit për zhvendosjen e
Një dokument që supozohet se është hartuar nga ministria e inteligjencës izraelite rekomandon zhvendosjen e popullsisë civile të Gazës në Gadishullin Sinai të Egjiptit si një zgjidhje për Rripin e Gazës, pasi të arrihet qëllimi për të përmbysur liderët e Hamasit, raporton "Times of Israel". Megjithatë, sipas të njëjtave informacione, dokumenti po nënvlerësohet nga zyrtarë qeveritarë, me zyrën e kryeministrit izraelit, e cila i tha "Haaretz" se janë "mendime fillestare" për këtë çështje, e cila aktualisht nuk po konsiderohet nga autoritetet e fokusuara në përpjekjet e luftës. Dokumenti, i datës 13 tetor dhe i zbuluar nga një faqe interneti izraelite dhe WikiLeaks, sugjeron tre alternativa për arritjen e një ndryshimi të madh në realitetin politik në Rripin e Gazës në dritën e krimeve të Hamasit, duke përfshirë lëvizjen e popullsisë civile të Gazës në Sinain verior dhe më pas ndërtimi i qyteteve të përhershme dhe një korridori i papërcaktuar humanitar. Brenda Izraelit do të krijohet një zonë sigurie për të parandaluar hyrjen e palestinezëve të zhvendosur. Edhe Kanadaja përmendet si një "vend i mundshëm" për zhvendosjen e palestinezëve, ndërsa në të njëjtin dokument përmendet edhe Greqia, e cila së bashku me Spanjën mund të mirëpresë refugjatët. Plani vë në dukje çështje të mundshme të ligjshmërisë ndërkombëtare, por e justifikon masën si një zgjidhje për popullsinë refugjate që kërkon strehim nga lufta. Në të njëjtën kohë, dokumenti hedh poshtë dy opsionet e tjera: rivendosjen e Autoritetit Palestinez me bazë në Bregun Perëndimor si sovran në Gaza ose mbështetjen e një regjimi lokal. Ndër të tjera, ai i refuzon si të paaftë për të parandaluar sulmet kundër Izraelit. Egjipti ka refuzuar të marrë në konsideratë pranimin e palestinezëve që ikin nga sulmi i Izraelit në Gaza. Presidenti i Egjiptit Abdel Fattah al-Sisi ka deklaruar se një fluks masiv i refugjatëve nga Gaza do të nënkuptonte fundin e çështjes kombëtare palestineze, duke rritur gjithashtu rrezikun e lëvizjes së militantëve në Sinai, nga ku ata mund të nisnin sulmet kundër Izraelit. Sipas france24, Yoel Guzansky, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin për Studimet e Sigurisë Kombëtare në Tel Aviv, tha se dokumenti kërcënon të dëmtojë marrëdhëniet me një partner kyç: “Nëse ky dokument është i vërtetë, është një gabim serioz. Mund të shkaktojë një përçarje strategjike midis Izraelit dhe Egjiptit”, tha Guzansky. "Unë e shoh atë ose si injorancë ose si dikush që dëshiron të ndikojë negativisht në marrëdhëniet Izrael-Egjipt, të cilat janë shumë të rëndësishme në këtë fazë." Egjipti është një partner i vlefshëm që punon në prapaskenë me Izraelin, shtoi ai. Sipas të njëjtave informacione, një zyrtar izraelit me njohuri për dokumentin tha se ai nuk ishte detyrues dhe se nuk kishte pasur asnjë diskutim thelbësor për të me zyrtarë të sigurisë. Zyra e Netanyahut e quajti atë "një dokument idesh, të ngjashme me të cilat po përgatiten në të gjitha nivelet e qeverisë dhe shërbimeve të saj të sigurisë". “Çështja e “të nesërmes” nuk është diskutuar në asnjë forum zyrtar në Izrael, i cili aktualisht është i fokusuar në shkatërrimin e kapaciteteve qeveritare dhe ushtarake të Hamasit”, tha zyra e kryeministrit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH