Ndërkombëtare

Dodik: Republika Serbe do largohet nga Bosnja, SHBA s’na ndalon dot

               Publikuar në : 20:41 - 13/02/20 liberale

Anëtari serb i presidencës boshnjake Milorad Dodik thotë se pranverën e ardhshme, Bosnje- Hercegovina nuk do të ekzistojë në formën aktuale nëse nuk kthehet në pozitat e Dejtonit.

Dodik shtoi gjithashtu tha se Republika Serbe është nisur drejt daljes nga BeH, dhe nga kjo nuk ka kthim.

“Ne do ta bëjmë një gjë të tillë dhe nuk do të ndalemi nga SHBA apo dikush tjetër, sepse besojmë se Marrëveshja e Dejtonit është prishur, kryesisht me ndërhyrjen e faktorit ndërkombëtar. Unë dua që të gjithë në Republikën Serbe ta dinë se kemi përpara një mur, dhe tani duhet të vendosim nëse do t`i pranojmë këta hapa të rreme të ambasadave perëndimore, që praktikisht minojnë të drejtat tona, apo nëse Republika Serbe duhet të bëjë atë që duhet,” u tha ai gazetarëve në Sarajevë.

Paralajmërimi i Dodik për tërheqjen nga institucionet shtetërore pasoi një vendim të Gjykatës Kushtetuese të Bosnjës dhe Hercegovinës, e cila e shpalli jokushtetues një ligj të miratuar nga Republika Srpska mbi tokat bujqësore që kanë qenë në pronësi të shtetit jugosllav.

Gjykata Kushtetuese doli në përfundimin se këto toka i zotëron sot shteti i Bosnjës, dhe jo republika Serbe.

Tags: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back