Showbiz

Do vritet Putin! Parashikimet e tmerrshme të Baba Vanga për vitin 2024, dhe cilat janë disa nga profecitë e saj që po ‘çmendin’ botën?

Shkruar nga Liberale
Do vritet Putin! Parashikimet e tmerrshme të Baba Vanga për vitin

Baba Vanga, e cila vdiq 25 vjet më parë në 1996, ishte një profeteshë bullgare që u kthye në një figurë kulti mes teoricienëve të konspiracionit pasi disa nga deklaratat e saj rezultuan jashtëzakonisht të vërteta.

E njohur si Nostradamusi i Ballkanit, ajo la pas parashikime për çdo vit deri në vitin 5079.

Sipas parashikimeve të saj, 2024 thuhet se do të sjellë një mori ngjarjesh të errëta, duke përfshirë sulme terroriste në Evropë, një krizë të madhe ekonomike dhe sulme biologjike, si dhe një atentat ndaj Vladimir Putinit.

E vetmja profeci me një fije shprese, sipas Sky History, është një rritje e zbulimeve mjekësore - por sa parashikime të mëparshme ka bërë Baba Vanga?

Ajo paralajmëroi se qytetet e mëdha do të përballeshin me rrymën për shkak të rritjes së temperaturave në vitin 2022, gjë që doli të ishte e vërtetë. Vitin e kaluar, ne patëm korrikun më të thatë që nga viti 1935.

Nxehtësia e madhe dhe reshjet e pakta bënë gjithashtu që disa prej rezervuarëve të Britanisë të zhdukeshin, me nivelet e lumenjve që u regjistruan në 30 për qind të niveleve normale.

Vende të tjera si Italia, Franca dhe Portugalia gjithashtu u përballën me thatësira rekord dhe zjarre.

Një tjetër nga profecitë e saj për vitin 2022 ishte se Australia dhe Azia do të goditeshin nga 'përmbytjet intensive'.

Përsëri, kjo u bë e vërtetë dhe Australia shpalli një emergjencë kombëtare në mars të vitit të kaluar për shkak të përmbytjeve.

Përmbytjet katastrofike lanë 22 njerëz të vdekur dhe dhjetëra mijëra u detyruan të evakuohen nga shtëpitë e tyre në Sidnej pasi shiu rekord goditi bregun lindor.

Ndoshta parashikimi i saj më i tmerrshëm ishte kur, Baba Vanga e parashikoi saktë fatkeqësinë e 11 shtatorit.

Ajo tha se priste 'tmerr' për SHBA-në, duke paralajmëruar në vitin 1989 se 'vëllezërit amerikanë do të goditen pasi do të sulmohen nga zogjtë e çelikut'.

Duke shtuar "Ujqërit do të ulërijnë në shkurre dhe gjak i pafajshëm do të rrjedhë".

Parashikimi i saj u bë i vërtetë kur katër avionë të rrëmbyer sollën terror në Amerikë më 11 shtator, duke vrarë afro 3,000 njerëz. "Zogjtë e çelikut" u morën si referencë për avionët.

Parashikuesja thuhet se parashikoi shpërthimin e Covid-19 në 1966 - ajo gjoja paralajmëroi "Korona do të jetë mbi ne".

Një grua që takoi Babën, Neshka Stefanova Robeva, 73 vjeçe, pohoi se ajo ndau parashikimin me të përpara se të vdiste.

Ajo tha se "nuk e kuptoi" se çfarë kuptimi kishin fjalët në atë kohë, sipas Daily Star.

Baba Vanga madje e parashikoi saktë vdekjen e saj, duke parashikuar që ajo do të vdiste më 11 gusht 1996 në moshën 85-vjeçare.

Profecia e saj u bë e vërtetë kur ndërroi jetë nga kanceri i gjirit, në ditën që parashikoi, me funeralin e saj që tërhoqi turma të mëdha.

Është raportuar gjithashtu se ajo parashikoi saktë cunamin shkatërrues të Boxing Day të vitit 2004.

Fatkeqësia solli shkatërrime në Indonezi, Sri Lanka, Indi, Tajlandë dhe vende të tjera, duke vrarë më shumë se 230,000

Baba Vanga tha 'Një valë e madhe do të mbulojë një bregdet të madh të mbuluar me njerëz dhe qytete dhe gjithçka do të zhduket nën ujë.”

Ajo thuhet se parashikoi edhe vdekjen e Princeshës Diana e ka bërë shumë parashikime të tjera. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH