Aktualitet

Dikur 'mbret' i kriptomonedhave, Bankman-Fried përfundon në burgun famëkeq

Shkruar nga Liberale
Dikur 'mbret' i kriptomonedhave, Bankman-Fried përfundon në

Bankman-Fried do të kalojë kohën deri në gjyqin e tij më 2 tetor në një burg të Bruklinit, larg resortit luksoz në Bahamas ku ai jetoi deri në arrestimin dhe ekstradimin e tij në dhjetor 2022.

Sam Bankman-Fried do të dërgohet në një burg të Bruklinit, ku të burgosurit e famshëm nga Gillian Maxwell deri te ish-presidenti i Hondurasit janë ankuar për kushtet e këqija.

Lajmi vjen disa ditë pasi gjykatësi Lewis Kaplan rrëzoi lirimin me kusht të Bankman-Fried pasi zbuloi se ai u përpoq të ngatërronte dëshmitarët të paktën dy herë.

Vitet e fundit ka pasur ankesa për mungesë të stafit, ndërprerje të energjisë elektrike dhe madje edhe krimba në ushqimin e të burgosurve. Në dimrin e 2019-ës, një zjarr ndërpreu ndriçimin dhe ngrohjen për ditë të tëra, ndërsa temperaturat ranë afër zeros Fahrenheit (minus 18 Celsius). Avokatët e Maxwell krahasuan kushtet atje me burgimin e Hannibal Lecter në filmin e vitit 1991, "Silence of the Lambs".

Bankman-Fried, 30 vjeç, akuzohet se ka kryer një mashtrim shumë miliardë dollarësh. Në veçanti, ai akuzohet për përvetësim të fondeve nga depozitat e klientëve të tij, për të financuar planet e tij të biznesit, blerjet e pasurive të paluajtshme, donacionet politike, si dhe për të forcuar fondin mbrojtës të grupit, Alameda Research.

Guruja i kriptomonedhës akuzohet nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime të SHBA-së për një skemë shumëvjeçare për të mashtruar investitorët, në të cilën humbën më shumë se 1.8 miliardë dollarë. Miliarderi dikur i fuqishëm është arrestuar në Bahamas.

Sipas Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimit të SHBA-së, Bankman-Fried mori më shumë se 1.8 miliardë dollarë nga investitorët dhe fshehu shtrirjen e marrëdhënies midis FTX dhe Alameda Research, të cilën ai e themeloi./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH