Aktualitet

Dhuna barbare në Krujë, Tabaku: Modeli i gangsterëve të qeverisë Rama!

Shkruar nga Liberale
Dhuna barbare në Krujë, Tabaku: Modeli i gangsterëve të

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka reaguar lidhur me ngjarjen e rëndë, që ndodhi një ditë më parë në Krujë, ku fisi i deputetit Rraja dhunoi barbarisht me shkopinj gome e bejsbolli dy kushërinjtë Maja.

Përmes një postimi në rrjete sociale, Tabaku shprehet se familjarët e deputetit janë përfshirë në bizneset e zonës në forma bande, dhe dhuna ju është kthyer në normë.

Tabaku shprehet se ngjarja e ndjeshme është një model i gangsterëve të qeverisë Rama, që ju ofrohet shqiptarëve tashmë prej 30 viteve.

Postimi i plotë

I veshur me të zeza, si Policia fshehu djalin e deputetit të PS nga dhuna brutale e Rrajave

Po të dëgjonit agjentin Nuhu, sa krime do i mungonin Krujës!

Dhuna e më të fortit është kthyer sot normë; dhuna ndaj më të dobëtit është kthyer sot edhe në aftësi politike madje në një sistem të mirëorganizuar që operon nga zyrat e sipërmarrjes dhe ekonomisë deri në lagjet e humbura të vendit. Prandaj nuk ka habi që familjarë të deputetit të zonës, që dukshëm ka një armë më shumë në këtë histori, përfshihet në bizneset e zonës në formën e një bande, punëson në zonë kë dëshiron fisi dhe sundon me urdhër në formën e një qeverie paralele. Të gjitha këto benefite vijnë si pasojë e nevojës që pushteti ka për këtë familje pasi sistemi është i tillë. Sistemi lejon trafikun e drogës dhe bandat që këto të fundit të kërcënojnë dhe blejnë votat.

Ky model i ofrohet Shqipërisë prej 30 viteve. Shqiptarët kanë kërkuar dhe janë përpjekur që të promovojnë vlera të tjera por është sistemi i perfeksionuar në këto 10 vite që ka promovuar anti-vlerat që sot japin shfaqje të shëmtuara.

Të rinjtë kërkojnë mundësi sipërmarrje kurse sistemi i kësaj qeverie i ofron modelin e gangsterit të lagjes. Të rinjtë investojnë në shkollim për të ndërtuar të ardhmen këtu ndërkohë që modeli i shtetit dhe sistemit të ngritur i ofron meritokracinë e bandës dhe të rinjve aty.

Prandaj rinia largohet sepse e ka kuptuar që ky sistem të gllabëron brenda tij apo të godet dhe dhunon me skena të tilla në rastin më të mirë. Mbase, të kthen dhe në një viktimë, në rastin më të keq.

Pra, një histori bandash që të kujtojnë Perëndimin e Largët të filmave Western më shumë se sa vendin ku kryeministri ka ftuar vendet e Ballkanit Perëndimor për të promovuar Procesin e Berlinit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH