Aktualitet

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA miraton një rezolutë në favor të Izraelit në luftën kundër Hamasit

Shkruar nga Liberale
Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA miraton një rezolutë

Dhoma e Përfaqësuesve Amerikanë, e cila dje mori një president të ri republikan, pas javësh paralize në Kapitol, miratoi dje një rezolutë në mbështetje të Izraelit.

Teksti, i cili rikonfirmon mbështetjen e SHBA-së për shtetin hebre, i cili "po mbrohet në luftën barbare të zhvilluar nga Hamasi dhe terroristët e tjerë", u miratua me 412 vota kundër, vetëm 10 kundër. Nëntë nga dhjetë votat kundër erdhën nga demokratët. Gjashtë anëtarë votuan në mungesë.

Dhoma e Përfaqësuesve pritet të votojë së shpejti legjislacionin: Presidenti demokrat Joe Biden i kërkoi Kongresit javën e kaluar të miratojë një paketë financimi urgjent prej 106 miliardë dollarësh për të vazhduar mbështetjen ushtarake të SHBA për Ukrainën, Izraelin (14.3 miliardë) dhe Tajvanin, si dhe për të forcuar sigurinë e kufirit jugor të SHBA.

Megjithatë, fakti që drejtuesi i ri është Mike Johnson mund t'i komplikojë gjërat, pasi ai, si disa aleatë të tjerë të ish-presidentit Donald Trump, ngriti kundërshtime për vazhdimin e ndihmës ushtarake për Kievin.

Johnson tha dje se ai do të ishte në favor të ndihmës për Ukrainën "me kusht", duke shtuar se "ne po punojmë për të, ne duam llogaridhënie dhe qëllime të qarta nga Shtëpia e Bardhë, megjithatë ne do t'i kemi këto diskutime dhe do të jenë shumë produktive./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH