Kryesore

Dhjetëra viktima nga përmbytjet masive në Indi

               Publikuar në : 15:14 - 24/07/21 liberale

Pas Evropës dhe Kinës, edhe India është përfshirë nga përmbytje të shumta. Moti i keq i ditëve të fundit iu ka marrë jetën më shumë se 125 personave.

Digat dhe lumenjtë janë “tejmbushur” në Indinë perëndimore ndërsa dhjetëra persona raportohen te jenë ende të bllokuar.

Ekipet e shpëtimit dhe ushtria kanë nisur operacionet në ndihmë të banorëve. Vendi eshtë goditur edhe nga rrëshqitjet e tokës të shkaktuara nga reshjet e dendura dhe stuhite.

Autoritetet po zhvendosin njerëzit nga zona të tjera që mund të preken.

Sipas ekspertëve Shteti i Maharashtrës u godit nga reshjet më të dendura të katër dekadave të fundit.

Moti i ashpër ka përfshirë disa pjesë të botës javët e fundit, me përmbytje në Kinë dhe Evropën Perëndimore dhe një valë të madhe nxehtësie në Amerikën e Veriut.

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back