Globi

Dhia shkel mbi bombat 'kurth', plagosen 40 ushtarë rusë

Shkruar nga Liberale
Dhia shkel mbi bombat 'kurth', plagosen 40 ushtarë rusë

Kafshët gjithashtu mund të jenë një faktor në luftën e Ukrainës. Një dhi shkeli një granatë që ishte vënë dhe plagosi 40 ushtarë rusë.

Ngjarja ka ndodhur në fshatin Kinski Rozdory, në Zaporizhzhia Oblast.

Ndërsa trupat ruse vendosën kurthe me bomba rreth perimetrit të një spitali, një dhi nga një fermë aty pranë u afrua dhe shkeli mbi telat që lidhnin bombat.

Më pas bombat shpërthyen. Drejtoria kryesore e Shërbimit Sekret të Ukrainës pretendon se gjithsej 40 pushtues rusë u plagosën në aksident. Dhia kishte lëvizur në zonë, duke shkaktuar një reaksion zinxhir.

Kjo seri shpërthimesh rezultoi në plagosjen e një skuadroni ushtarësh rusë, me lëndime të shkallëve të ndryshme.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH