Aktualitet

Detaje tronditëse, 32-vjeçari i preu gishtat e Anastasias për të fshirë gjurmët

Shkruar nga Liberale
Detaje tronditëse, 32-vjeçari i preu gishtat e Anastasias për

Një zbulim për vrasjen e 27-vjeçares Anastasia në Kos ka nxjerrë në dritë mbrëmjen e së premtes emisioni “Drita në tunel” me Angeliki Nikolouli. Oficeri në pension i ELAS-it, Yiannis Katsiamakas tha se 32-vjeçari i kishte prerë disa gishta Anastasias për të fshirë gjurmët dhe për ta bërë më të vështirë identifikimin e trupit.

“Autori i dyshuar është kujdesur që të fshijë të gjitha të dhënat dhe informacionet nga celulari i tij. Nga rikuperimi i të dhënave të bëra në laboratorët e krimit doli se ai kishte kërkuar në Google se si të fshinte gjurmët nga një trup i pajetë, "tha ai.

"Çfarë po kërkonte?" "Për të gjetur një mënyrë për të eliminuar gjurmët e tij mbi vajzën e vdekur ose për ta bërë sa më të vështirë identifikimin e trupit të saj. Ai kishte prerë një gisht në secilën dorë. Kjo është tronditëse”, shtoi ai.

Katsiamakas theksoi se ky akt tregon egërsinë e krimit, ndërsa për autorin tregon se ai nuk ishte i pushtuar nga asnjë ndjenjë ndaj vajzës së vdekur.

Rreth 45 minuta zgjati tortura e të resë Anastasia e cila u gjet e vrarë brutalisht në Kos, e mbështjellë me thasë mes kallinjve dhe barit të thatë.

Në momentin kur vullnetarët panë trupin e Anastasias

Anna Kouloura dhe Dora Panagiotidis, dy vullnetarët që gjetën trupin e pajetë të Anastasias, përshkruan për kamerën e “Tunelit” kornizë për kornizë rrugën që ndoqën në zonën e Tigakit. Anna, një vullnetare e Shërbimit Zjarrfikës me një eksperiencë shumëvjeçare, është ajo që e para vlerësoi zonën dhe kuptoi se aty fshihej sekreti i vdekjes së Anastasias.

“Ne filluam kërkimin të dielën në mëngjes nga lindja në Tigaki. Në vendngjarje është bërë sërish “skanim”, por urdhri i komandantit tim ka qenë që të hapim çdo vrimë që do të na dalë”, tha Anna.

Vullnetaret femra lëviznin së bashku, duke prekur njëra-tjetrën dhe duke mbajtur shkopinj të improvizuar. Anna ka mbërritur te pema e madhe ku 32-vjeçari i akuzuar ka varrosur Anastasian.

“Pashë në tokë një vëllim të madh kashte dhe mbi të disa degë pemësh, të cilat nuk priheshin me makinë prerëse por me dhunë. Më pas m'u kujtua dëshmitari që e kishte parë 32-vjeçaren në panik”, tha vullnetarja dhe përshkroi mënyrën tronditëse që e gjeti viktimën.

“Po trokisja degët për të parë nëse do të gjeja rezistencë. Kishte vetëm kallinj në vend, pa ujë. Drejtimi i erës ndryshoi dhe më erdhi era. Isha i sigurt se ajo ishte aty dhe thirra Dorën që po hetonte diku tjetër për të ardhur tek unë. Ajo vazhdoi të rrotullohej me bastunin e saj dhe çanta u zbulua. Nuk dua të vazhdoj më...”, tha ajo dukshëm e tronditur.

“U tronditëm! Ne pastruam pjesën tjetër dhe gjetëm trupin e vajzës. Zemërim dhe trishtim. Është tragjike ajo që ndodhi, por është një lehtësim që u gjet. Drejtësia duhet të bëjë më në fund atë që duhet të bëjë”, shtoi Dora e ngarkuar emocionalisht në kamerën e “Tunelit”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH