Aktualitet

Deputetja përlotet në Kuvend: Durrësi ka nevojë për dashuri

Shkruar nga Liberale
Deputetja përlotet në Kuvend: Durrësi ka nevojë për

Deputetja e opozitës së re, Eldira Hyseni është përlotur gjatë fjalës së saj në Kuvend teksa ka folur për pasojat e tërmetit të 26 Nëntorit.

Ajo ka thënë se është nënë vetë dhe në rstin e tërmetit emergjenca kryesore ishte ruajtja e jetës. Më tej ka thënë se Durrësi ka nevojë të ngrihet sërish pas kësaj tragjedie dhe të riktheht në normalitet.

"Isha përgatitur të flisja për buxhetin por jemi në një situatë ndryshe nga çfarë kemi qenë. Durrësi, Thumana dhe vendet përreth. Unë jam prind, jam nënë dhe në këtë situatë patëm emergjencën të kujdeseshim për jetën. Në katër të mëngjesit nuk kishte ndarje politike. Njerëzit kanë humbur shumë në të gjitha drejtimet dhe sot Durrësi ka nevojë të rigjejë besimin. Durrësi ka nevojë për një shtet për një qeveri që do t'i përgjigjet. Durrësi ka nevojë për dashuri. Unë nuk dua të besoj që do preken ato lekë për personat e prekur nga tërmeti. Durrësi ka nevojë edhe për të gjetur drejtësi por prioritet është rikthimi në normalitet. Shkollat në Durrës janë të dëmtuara. Prindërit kanë frikë të rikthejnë fëmijët në shkollë. Kanë rënë pallate që janë ndërtuar në 10-vjeçarin e fundit, tha Hyseni./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH